Antonio Gaudi – Mistrz i Barcelona

Gaudi

Mój stosunek do dzieł Artysty jest ambiwalentny. Zdecydowanie odpowiada mi Mistrz Gaudi w pomyśle na Park Guell oraz miękkie kształty budynków. Podobają mi się opływowe formy, nietypowe elementy tworzące np. balkony, czy wkomponowanie kolorowej mozaiki, układającej się w fantazyjne wzory. Odpowiada mi również swoista historia opowiadana w środku budowli „Sagrada Famila”.

Natomiast zdecydowanie kłuje mnie w oczy, np. całokształt tego co na zewnątrz Sagrady. Oglądając zewnętrzne fasady czuję zamęt. Nie podoba mi się eklektyzm np. pomysł fasady głównej w połączeniu z kolorowymi kuleczkami (wyglądającymi jak lody bąbelkowe) elementów bocznych. Wolałabym jeden, przewodni, konsekwentny styl 🙂

Mistrz Antoni Plàcid Guillem Gaudí i Cornet

Czytając np. encyklopedię Britannica dowiadujemy się, że data jego urodzin to 25.06.1852 rok. Miejsce urodzenia to prawdopodobnie, położone nieopodal Barcelony miasteczko Reus, (teraz lata tam Wizzair z Gdańska:)). Natomiast na drugą stronę życia, odszedł również w czerwcu, tylko, że 10, w 1926 roku, w wyniku nieszczęśliwego wypadku w samej Barcelonie.

Wychowywany w wielodzietnej rodzinie (ona sam był piątym dzieckiem), z uwagi na problemy zdrowotne wiele czasu spędzał w domu. Według biografów miało to wpłynąć na rozwój jego wyobraźni, której efekty widoczne są w licznych dziełach. Był wegetarianinem o wybuchowym temperamencie, raczej samotnikiem, czerpiącym satysfakcję z kontaktów z przyrodą, obserwując wszystko to co żyje- może poza osobnikami tego samego gatunku co On. Niuanse przyrodnicze znajdują odzwierciedlenie w jego projektach.

Po zakończonych w Barcelonie, w 1978 roku studiach z dziedziny architektury, przyszły Mistrz, podejmował współpracę w charakterze asystenta z ówczesnymi znanymi architektami. Tworzył z powodzeniem również własne projekty, cieszył się uznaniem. Projekt gabloty sklepu z rękawiczkami i projekt osiedla domków robotniczych trafiły nawet na Światową Wystawę odbywającą się roku 1878 w Paryżu.

Styl Antonio Gaudiego przypadł do gustu szczególnie jednemu z przemysłowców, Eusebio Guell, który stał się głównym zleceniodawcom i finansującym projekty Antoniego, aż do roku 1918.

Mistrz i Sagrada Familia

W czasie, kiedy przygotowywał i prezentował swoje projekty w Barcelonie, powstawała już Świątynia Pokutna Świętej Rodziny, czyli Sagrada Familia. Pomysł wybudowania tej budowli o statusie bazyliki mniejszej, pochodzi od gorliwego katolika, księgarza, Josepa Marii Bocabelli. Natomiast pierwsze projekty wykonał w 1877 roku architekt Francisco de Paula del Villar, za darmo przygotowując kilka szkiców. Prace rozpoczęły się w orku 1882 a ostatecznie w kolejnym roku głównym architektem został Antonio Gaudi. O Sagradzie tutaj.

Dojrzałe lata

Życie Architekta to realizacja kolejnych pomysłów, prezentacja śmiałych fantazji odbiorcom. Żył w samotności. Należał do katalońskich nacjonalistów, manifestując również poprzez swoje dzieła dążenia separatystyczne.

Większość swojego dojrzałego życia, poświęcił budowie Świątyni Świętej Rodziny, której projekt nieustannie zmieniał i dostosowywał.

Zmarł tragicznie, potrącony przez tramwaj. Został pochowany w Świątyni.

Styl Antonio Gaudiego

uważany jest za prekursora stylu bimorficznego, równoważącego. Opływowe kształty, łączenie różnych materiałów, wykorzystywanie kolumn i podpór zamiast ścian nośnych. Eksperymentował, łączył gotyk ze stylem barokowym, sprawnie przechodząc do stylu secesyjnego. Prezentował odważne łączenie elementów roślinnych, swobodne kompozycje, asymetrię, nowatorskie sposoby oświetlenia. Ale również odwoływał się do matematycznych parametrów. Jego dzieła to pokaz wyjątkowej dbałości o szczegóły oraz bogactwo detali.

Gaudi

Uhonorowanie pracy Artysty

Władze Barcelony honorując wybitnego Architekta ogłosiły rok 2002, rokiem Antonio Gaudiego, czyli w 150 rocznicę jego urodzin.

Poza tym, że byłam w Barcelonie, korzystałam również z :

http://www.gaudiclub.com/

http://www.gaudidesigner.com/

https://www.biography.com/artist/antoni-gaudi

Jeśli powyższe informacje były przydatne lub dobrze Ci się czytało, to proszę udostępnij post, polub stronę na FB, obserwuj nasze poczynania na Instagramie lub podziel się spostrzeżeniami w wiadomości prywatnej. Formularz i adres email znajdują się w stopce na każdej stronie. Możesz również zostawić komentarz. Dziękuję!

Barcelona, Hiszpania Sierpień 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *