Co zwiedzać w Barcelonie-poza Gaudim.

MKataloni

Poniżej kilka słów o innych miejscach w Barcelonie, które wg mnie warto zobaczyć. Szczegółowo o każdym z nich przeczytacie w większości przewodników. W treści poniżej odpowiedź na pytanie Co zwiedzać w Barcelonie – poza Gaudim. W tekście znajdziecie krótki opis, godziny otwarcia, koszt biletów, wskazówki jak dojechać, odwołanie do oficjalnej strony oraz zdjęcia, które mam nadzieję zachęcą Was do odwiedzin.

Park Ciutadella

Znajduje się przy Paseo Picasso, 21.

Park przez długi czas był jedyną zieloną przestrzenią w Barcelonie. Obecnie jest jednym z największych tego typu obiektów. Rozciąga się na 30 hektarach. To miejsce tętniące życiem przez cały tydzień. Punkt spotkań towarzyskich na kocykach. Miejsce świetne do uprawiania sportów. Miejsce z ławeczkami, na których można w spokoju kontemplować otaczającą przyrodę. Również miejsce, gdzie znajduje się mały! staw z możliwością wypożyczenia łódki!

Słowo o historii

Pierwotnie na obszarze Parku znajdowała się cytadela. Wybudowana w latach 1716-1718, na zlecenie króla hiszpańskiego Filipa V. Prace rozpoczęły się od wyburzenia ok 1200 domów. Nikt za bardzo ich mieszkańcami się nie przejmował.

Gdy zapotrzebowanie na fortyfikację minęło, stała się wiezieniem dla ludności katalońskiej, precz co lokalni mieszkańcy bardzo znienawidzili to miejsce. Z czasem rozpoczęła się rozbiórka fortyfikacji.

W 1869 roku teren został przekazany miastu z jasnym przesłaniem, utworzenia w tym miejscy terenów parkowych.

Akcent Gaudiego

Przygotowanie projektu powierzono Josepowi Fontserè . Architekt zaprojektował ogrody, fontanny oraz funkcjonalne ścieżki. W rozbudowie Parku brał udział również Antonio Gaudi, któremu przypadły prace związanie z wodospadem, mechanizmem funkcjonowania fontanny oraz sztucznej groty.

Okazała fontanna

Głównym punktem Parku jest okazała fontanna z kaskadami, nad którą góruje od razu rzucająca się w oczy Quadriga de l’Aurora. Projekt oparty jest na Fontannie di Trevi w Rzymie Po bokach prowadzą szerokie schody.

Z lewej strony ocienione, pod okazałymi drzewostanami. Natomiast po prawej w pełnym słońcu.

Zamysł fontanny to umiejscowiona na środku kobieca rzeźba, poniżej uskrzydlone konie. Całość ma kształt półokręgu i otoczona jest masą roślinności.

Inne punkty Parku

Dodatkowo w Parku usytuowano liczne rzeźby, plac zabaw dla dzieci, wspomniany staw z dużą ilością kaczek. Tuż przy głównym wejściu znajduje się Zamek Trzech Smoków, budynek zbudowany z czerwonej cegły, będący miejscem wystawy, odbywającej się w Barcelonie w roku 1888.

Oraz Muzeum Genealogiczne, dodatkowo kiedyś w pełni oszklone, dziś z licznymi prześwitami zabudowa w charakterze Palmiarni. Widok wystających przez okna i wyraźnie szukających wolnej przestrzeni olbrzymich roślin, jest przygnębiający.

W Parku znajduje się również zoo. A obok ogromny mamut!

W czasach przedpandemicznych, w Parku, w altance odbywały się w niedzielę taneczne spotkania. Chętnych było zawsze więcej niż miejsca:)

Jeden minusik parku

To co mi się zdecydowanie nie podobało, to koczujące grupy mężczyzna, w różnych punktach Parku, najwięcej ich było koło placu zabaw. Niestety stały tam namioty, było sporo śmieci, porozrzucanych albo suszących się ubrań, które prali w pobliskiej fontannie.

Godziny otwarcia

Każdego dnia‎ od 10:00.m do 22:30.m.

Wstęp bezpłatny

Jak dojechać

Pociągiem – do stacji Estación de Francia.

Metro – wokół Parku znajduje się kilka stacji metra linii L4. Oraz od strony Łuku Triumfalnego linia L2.

www.barcelona.cat/es/que-hacer-en-bcn/parques-y-jardines/parque-de-la-ciutadella_92086011921.html

Muzeum Sztuki Katalońskiej

‎Museu Nacional d’Art de Catalunya znajduje się w Palau Nacional de Montjuïc, zbudowanym na Międzynarodową Wystawę w 1929 roku.

W 1934 roku otworzył swoje podwoje jako Museu d’Art de Catalunya, gromadząc średniowieczną kolekcję. Później, w 1995 roku, jako Museu Nacional d’Art de Catalunya, zainaugurowano nowe romańskie galerie sztuki i sukcesywnie rozszerzano publiczną prezentację kolekcji, proces, który zakończył się w 2004 roku nową prezentacją sztuki współczesnej.

Muzeum poza oczywistą ekspozycją wewnątrz. Ma również jedną niezaprzeczalnie fantastyczną zaletę. Jest to przestrzeń znajdująca się przed głównym wejściem. Składająca się z kaskadowych wodospadów, bocznych fontanny i szerokich schodów, to w zestawieniu z barwną roślinnością oraz jasnym kamieniem, tworzy bardzo plastyczny obraz.

Dodatkowego albo nawet zasadniczego uroku dodaje usytuowana na samym dole olbrzymia fontanna, posiadająca kilka trybów.

W tym okresie, w którym my tam byliśmy, czyli sierpień 2021, fontanna działała tylko w określonych godzinach. Od 10 do 12 oraz od 16 do 18.

Jak wygląda nie działająca-poniżej:

Niestety nie funkcjonowały pokazy wieczorne, podczas których fontanna była podświetlona i dodano muzykę, z różnymi tematami przewodnimi. Gdy byłam w Barcelonie w roku 2017 i fontanna działała wieczorem, pamiętam, że pokaz zrobił na mnie fantastyczne wrażenie. Gromadził masę osób. Poniżej zdjęcia z tamtego wyjazdu.

Poza samym muzeum i fontannami, w okolicy znajduje się kompleks parkowy. Niestety był on również zamknięty. Zdjęcia z okolicy.

Jednym z niezbyt przyjemnych elementów w tym miejscu, jest spora ilość szczurów. Zapewne boją się one bardziej niż człowiek, z drugiej strony są przyzwyczajone do jego obecności.

Taras przed Muzeum oraz jego okolice to również punkt widokowy.

Godziny otwarcia

Letnie godziny otwarcia: od maja do września, od wtorku do soboty, od 10.m do 20.m.; Niedziele i święta, od 10.m do 15.m.‎

Bilety

Koszt biletu wstępu to 12 euro

www.museunacional.cat

La Rambla

Najbardziej imprezowa ulica w Barcelonie.

Połączenie ulicy otwartej dla ruchu kołowego, z położonym pomiędzy dwoma pasmami, deptakiem.

Okazałe, wysokie platany przeplatają się z częścią spacerową usianą sklepikami z pamiątkami, restauracjami straganami z kwiatami. Pomiędzy swoje miejsca zajmują Artyści, malarze, karykaturzyści, uliczni grajkowie lub śpiewacy. Dodając do tego kłębiący się w każdym miejscu tłum turystów, mamy obraz La Rambli.

Deptak rozciąga się na długości ok 1,4 km. Od Placu Katalońskiego, prawie do nadbrzeża, tuż przed którym widnieje posąg Odkrywcy Krzysztofa Kolumba. Jego przejście, oczywiście w zależności od tempa, które regulują dwa czynniki, pierwszy to nasz własny limit czasu, tudzież jego brak. A drugi, to zastoje wywołane innymi uczestnikami tej przelewającej się w różnych kierunkach masy osób.

Witryny sklepów typu Primark (zawsze kolejki), Mango, oficjalny sklep Realu Madryt (sic!), Nike przyciągają uwagę, chociaż nie aż tak jak Pasaż Gracia, czyli ten przy którym znajduje się Casa Mila i Casa Batllo, gdzie zobaczymy Massimo Dutti, Louis Vuitton, Gucci, Chanel, Carolina Herrera, Dior. W otoczeniu La Rambli usytuowano kilka muzeów np. Muzeum Erotyki, Bug Fan Museum – m.in. złudzeń optycznych, czy kościoły np. Kościół Betlem, Kościół Św. Józefa i Św. Moniki. Znajdziemy tam również mozaikę Joan Miro oraz ulubione miejsce degustatorów tapas, owoców morza, świeżych warzyw i przekąsek czyli targ La Boqueria. Poza tym, w niedalekiej odległości znajdują się teatry, np. Teatr Flamenco czy Teatr Liceu (drugi co do wielkości teatr w Europie).

Jak widać przejście tego krótkiego odcinka może się znacznie wydłużyć, gdybyśmy chcieli bliżej poznać wszystkie atrakcje.

Plac Hiszpania i Plac Katalonia

Dwa węzłowe punkty miasta. Miejsca przesiadkowe ale tez miejsca spotkań.

Szczególnie Placa de Catalunya jako, że jest to fragment stykający się z La Ramblą ale również i dzielnicą Barri Gotic, należy do punktów bardzo obleganych. Plac zbudowano w 1988 roku, otoczony jest imponującymi budynkami oraz w jego przestrzeni mieszczą się dwie fontanny, kilka rzeźb. Stanowi centrum spotkań turystów, mieszkańców i sporej ilości gołębi.

Plaça d’Espanya, oddalony od ścisłego centrum i na pewno mniej zatłoczony, co wynika z faktu, że to głównie ruchliwe rondo. Został zaprojektowany znacznie później, niż Plac Kataloński, bo w roku 1929. Wówczas spełniał role bramy do międzynarodowej wystawy, obecnie to brama do całego obszaru Montjuïc. A przede wszystkim początek głównej drogi do Muzeum Sztuki Katalońskiej ze zjawiskowymi fontannami.

Stadion Camp Nou

Stadion znajduje się tutaj:

Niewątpliwie gratka dla wszystkich Turystów, będących jednocześnie kibicami piłki nożnej, a w tym wypadku szczególnie słynnej FC Barcelona. to właśnie na tym stadionie odbywają się treningi i mecze.

Jest to największy w Europie stadion piłkarski, podobnie jak znajdujące się obok Muzeum. Zbudowany w roku 1957.

Bilety na samo zwiedzanie Stadiony, najlepiej zakupić on line, na poniższej stronie.

https://www.fcbarcelona.com/en/tickets/

W zależności od oczekiwań możemy kupić sam bilet lub bilet z audio-przewodnikiem, są również bilety obejmujące wizytę w szatni, profesjonalne zdjęcia, gadżety klubowe itp. jednak koszt już znacznie wyższy.\Cena podstawowa to 26 euro.

Jeśli powyższe informacje były przydatne lub dobrze Ci się czytało, to proszę udostępnij post, polub stronę na FB, obserwuj nasze poczynania na Instagramie lub podziel się spostrzeżeniami w wiadomości prywatnej. Formularz i adres email znajdują się w stopce na każdej stronie. Możesz również zostawić komentarz. Dziękuję!

Hiszpania, Barcelona sierpień 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *