“Casa” czyli projekty Gaudiego do zamieszkania

casamila p

Antonio Gaudi od początku swojego zawodowego życia zajmował się projektowaniem domów mieszkalnych. W samej Barcelonie jest ich kilka. Po Hiszpańsku taki dom to “casa”. Obecnie część z nich to nadal lokale mieszkalne lub użytkowe, jednak znakomita większość to obiekty przeznaczone do zwiedzania. Aby wejść do większości, trzeba uiścić niemałą opłatę. Patrząc na zdjęcia, nie zawsze mam przekonanie, że cena warta jest tego co mogłabym zobaczyć. Ale jest to spostrzeżenie bardzo subiektywne.

Poniżej te “casa”, które odwiedziliśmy podczas ostatniego pobytu w Barcelonie – głównie z zewnątrz.

Casa Calvet (1898-1899)

Znajduje się przy 48 Calle Casp.

Porównując z innymi dziełami, nawet samemu można zauważyć, że jest to stosunkowo najmniej “wydumany”, “bajkowy”, “udziwniony” projekt Architekta ale też ostatni kwalifikujących się do jakiegoś stylu. Potem jego projekty charakteryzował już indywidualny, wyjątkowy rys.

Kamienica składa się z piwnicy, parteru, czterech pięter i typowo katalońskiego, płaskiego tarasu na dachu (tam nie byłam, cytuję za źródłami :))

Nieruchomość otrzymała nagrodę za najlepszy budynek w 1900 roku, z uwagi na walory artystyczne.

Gaudi

Pomimo stylu barokowego, na fasadzie widać ‎‎modernistyczne elementy‎‎ w postaci zakrzywionych ‎‎kształtów żelaznych balkonów, wystających ponad wejście i kolumny w ‎‎kształcie zwojów‎. W bramie wejściowej na ścianach, ułożone zostały niebieskie kafelki.

Casa Vicens (1883)

Znajduje się pod numerem 24 Carrer de les Carolines w dzielnicy Gracia w Barcelonie.

Należy do jednego z pierwszych projektów. Obiekt zbudowany dla Manuela Vicensa i Montanera, w stylu mauretańskim.

casavicens

Kamienica rozmieszczona na powierzchni około 12 x 18 metrów, z piwnicą, parterem, drugim piętrem i poddaszem.

Ściany elewacji są zbudowane z widocznego gruzu, ozdobionego poziomymi rzędami ceramiki, które reprezentują afrykańskie nagietki, które Gaudi widział na ziemi przed rozpoczęciem projektu. Od drugiego piętra w górę, rzędy te stają się pionowe, a ich powłoka jest zastępowana naprzemiennie zielonymi i białymi płytkami. Okna są chronione przed słońcem i ciekawskimi gapiami ładnymi okiennicami o kwadratowych geometrycznych wzorach.

Dach jest nachylony z dwóch stron, z czterema szczytami. Wokół krawędzi dachu znajduje się niewielka ścieżka, która pozwala na jego łatwą konserwację. Podobnie jak we wszystkich pracach Gaudiego, przewody wentylacyjne i kominy są obficie ozdobione tym samym materiałem ceramicznym, co fasada. Przyciągają uwagę każdego przechodnia. ‎

Godziny otwarcia

‎Do 30 września 2021 r.‎

‎Codziennie od 10:00.m do 20:00.m. Ostatnie wejście 18:40.m.‎

Czas zwiedzania bez ograniczeń.

Ceny biletów

Koszt dla dorosłej osoby to 16 euro. Bilety ulgowe w cenie 14 euro, przysługują młodzieży od 12 do 25 roku życia, seniorom.

W cenę wliczony jest audio-przewodnik.

Można również wykupić zwiedzanie z Przewodnikiem. Czas zwiedzania to 75-90 minut.

Zakup biletu w kasie jest droższy o 2 euro.

Bilety kupimy on line na stronie

www.casavicens.org

Casa Batlló (1904-1906)

Znajduje się po adresem Passeig de Gràcia 43.

Budynek należy to tych najbardziej znanych projektów Gaudiego. Urzeka wyglądem, kolorem, wykonaniem. Jest bardzo wesoły. Kontemplując widok, uśmiech sam pojawia się na twarzy.

Zbudowany w II połowie lat 70 tych XIX w. ( w latach, w których w Barcelonie nie było jeszcze elektryczności :)) Pełnił funkcje mieszkalną. Na początku XX wieku został kupiony przez Przemysłowca Josepa Batlló y Casanovasa. Pierwotnie przeznaczył go do zburzenia. Jednak zmienił zdanie za namową Gaudiego, który od roku 1904 zajmował się przebudową i wykończeniem. Architekt zmienił całkiem koncepcję budynku, tworząc bardzo funkcjonalne wnętrze.

Niewątpliwie wyjątkowym elementem tego projektu, jest fasada. To połączenie falistych, elastycznych kształtów, opływowych balkonów, udekorowanych rzeźbami przypominającymi maski. Fasada zawiera również kolumny przypominające kości. Pokryta jest kolorową mozaiką, która niesamowicie się mieni w promieniach słońca, o każdej porze dnia.

Dach budynku, złożony z dużych łusek, przypomina grzbiet zwierzęcia. Znajduje się na nim krzyż.

Sam Gaudi nie wytłumaczył swojej koncepcji. Interpretacji w tym temacie jest cała masa. Dlatego zdecydowanie trzeba to zobaczyć i wysnuć swoją:)

Obecnie budynek widnieje na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Godziny otwarcia

Otwarte codziennie‎

Godziny otwarcia: 9:00 do 18:30. ‎
‎ Ostatnie wejście: 17:30.‎

Czas trwania wizyty: ‎‎Około 1 godziny

Wydarzenie Magical Nights odbywa się codziennie o godzinie 18:00 i 20:00.‎

Jak dojechać

Autobus

  • Numery linii:‎‎ H10, V15, 7, 22 i 24‎
  • ‎Autobus turystyczny Barcelona (czerwony i niebieski)‎
    ‎Casa Batlló – Fundació Antoni Tàpies.‎ METRO
  • ‎Passeig de Gràcia:‎‎ L2, L3 i L4

Pociąg

  • ‎RENFE:‎‎ Dworzec kolejowy Passeig de Gràcia‎
  • ‎FGC:‎‎ Dworzec kolejowy Provença

Bilety

Ceny zaczynają się od 35 euro. Dostępne jest również bilet, który uwzględnia, stolik, drinka i koncert na dachu. Bilet należy kupić na określony dzień i godzinę. W cenie mamy także audioprzewodnik.

Lepiej kupić bilety on lina, ponieważ są po prostu tańsze. Dodatkowo jeśli posiadamy kartę np. bus turystyczny, Barcelona city tour i inne (lista na oficjalnej stronie), możemy uzyskać cenę o 3 euro niższą.Aczkolwiek jak na zwiedzanie wnętrza tego domu koszt i tak wydaje mi się wygórowany.


www.casabatllo.es/en/


Casa Milà, “La Pedrera” (1906-1910)

To kolejny popularny projekt Architekta znajdujący się przy Passeig de Gràcia, 92.

W tym wypadku zleceniodawcą był Pere Milà Camps. Projekt obejmował wybudowanie budynku mieszkalnego, którego górne piętro zajmowałabym rodzina Mila, a pozostałe pomieszczenia miały być wynajmowane.

Gaudi

Gaudi zaplanował fantastyczny dom z pofałdowanymi, żywymi formami. Jego struktura opiera się na kutych metalowych dźwigarach i sklepieniach w stylu katalońskim, które są podtrzymywane przez żelazne kolumny

Jedyne ściany konstrukcyjne odnoszą się do klatki schodowej.

Projekt należał do ostatnich tak dużych, przed poświeceniem się całkowicie pracy na rzecz Sagrady. Dodatkowo, Gaudi ciągle go zmieniał i udoskonalał, nie przestrzegał również wyznaczonego budżetu ani wymogów architektonicznych. To powodowało spięcia z rodziną Mila. Ostatecznie budynek został sprzedany w roku 1947. Przez lata dość zaniedbany, dopiero po roku 1984, kiedy trafił na listę UNESCO, stopniowo był odrestaurowywany i 1 996 roku udostępniony publiczności.

Podobnie jak w Casa Batlo, tak i tutaj, to fasada budzi pierwszy zachwyt. Jest ścianą osłonową, a nie nośną i została zbudowana z kamiennych bloków, połączonych metalowymi elementami. Wznosi się na wysokość 30 metrów i mierzy 84 metry szerokości. Uwagę poza falistym kształtem całości, przyciągają 32 żelazne balustrady, wykonane z resztek złomu. Drzwi wejściowe to również ażurowe, żelazne elementy. Dodatkowo, niewątpliwie wyjątkowym elementem tej konstrukcji jest jej dach. Znajduje się na nim wiele kominów i wentylatorów o fantazyjnych kształtach. Co więcej, z góry rozciąga się również panoram 360 st.

Godziny otwarcia

Od poniedziałku do niedzieli i święta: 9:00 – 18:30‎

‎Zwiedzanie nocne: 21:00 – 23:00‎

Jak dojechać

Autobus‎

Linie: V15, V17, H10, H8, 7, 22, 24, 6, 33, 34.

Metro

‎Linia 3 i 5.‎ Stacja Diagonal‎

Pociąg

Renfe Dworzec kolejowy Passeig de Gràcia‎

FGC Estación Provença – La Pedrera

Bilety

Koszt zaczyna się od 24 euro dla osób dorosłych. Zniżki przysługują młodzieży do lat 12 i seniorom oraz studentom.

Zwiedzanie nocne, połączone z widowiskiem świetlnym to już wydatek 34 euro.

Szczegóły i możliwość zakupu na oficjalnej stronie:

www.lapedrera.com

Jeśli powyższe informacje były przydatne lub dobrze Ci się czytało, to proszę udostępnij post, polub stronę na FB, obserwuj nasze poczynania na Instagramie lub podziel się spostrzeżeniami w wiadomości prywatnej. Formularz i adres email znajdują się w stopce na każdej stronie. Możesz również zostawić komentarz. Dziękuję!

Hiszpania, Barcelona sierpień 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *