Dla kogo?
Czyli dla kogo są Azory? Ano dla tych, którzy świetnie odnajdują się w kameralnych pensjonatach, podróżują nieśpiesznie samochodem wąskimi drogami, zachwycają się widokami wulkanów, kalderii, oceanu, soczystą zielenią, obłędną ilością hortensji.
Niestraszny im zapach unoszący się z fumaroli, uwielbiają kąpiele w gorących źródłach wśród roślinności iście dżunglowej. Podążają widokowymi szlakami prowadzonymi w centrum wyspy lub tuż przy klifach, a nawet na najwyższy szczyt Portugali. Nie oczekują wysokich temperatur i słońca, które operuje od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora. Temperatura do zwiedzenia jest bardzo przyjemna. Latem oscyluje w okolicach 24 st., zimą nie schodzi poniżej 10.
Innym słowy, Azory są dla tych, którzy poszukują wyjątkowych miejsc, do których można dolecieć bez paszportu, a pobyt na miejscu sprawia, że można się poczuć jak w egzotycznym kraju. Azory są dla tych wszystkich, których nie goni czas, którzy mogą kontemplować wyjątkowe okoliczności przyrody w niespiesznym tempie.
Azory to unikat na skalę europejską, pod względem przyrodniczym mogą się mierzyć jedynie z Islandią. Dlatego zdecydowanie jest to kierunek godny polecenia prawdziwym OdkrywcomJ
Z uwagi na, to, że turystyka na Azorach rozwija się ekspansywnie dopiero od roku 2004, nie ma tam jeszcze tak powszechnej jak np. we Włoszech czy Hiszpanii, turystyki masowej i komercjalizacji. Dlatego lepiej odkryć to miejsce teraz, niż później. Nie czekaj, leć! J
Gdzie one w ogóle są?
Wulkaniczne wyspy, które są na tyle daleko od wybrzeży Europy, że wiele osób w odpowiedzi na informację „ właśnie wróciłam z Azorów”, odpowiada „skąd?” J
Madera (o której tutaj), brzmi bardziej znajomo, zapewne dlatego, że polskie biura podróży od dawna serwują wycieczki na Maderę, przez cały rok.
Wycieczek na Azory jest niewiele.. Być może dlatego, że daleko, przelot zawsze z przesiadką, jest stosunkowo drogi, pogoda jak to na wyspie, a w tym przypadku położonej daleko w głąb oceanu, tym bardziej bywa kapryśna, raczej nie ma tam piaszczystych plaż i gigantycznych kompleksów hotelowych, z całym zapleczem rozrywkowo-basenowym.
Oficjalnie Autonomiczny Region Azorów, odkryty został przez portugalskich podróżników na początku XV w, to kompleks 9 wysp położonych na Oceanie Atlantyckim, na styku aż trzech płyt tektonicznych, północnoamerykańskiej, euroazjatyckiej i afrykańskiej (Islandia leży tylko na dwóch J ). Od północno amerykańskiej linii brzegowej dzieli je ok 3 tyś km.
Najbliżej europejskiego kontynentalnego wybrzeża znajduje się wyspa Santa Maria – 1400 km. Tym samym została odkryta jako pierwsza. Wyspy wchodzą w skład tzw. Makaronezji czyli kilku archipelagów rozsianych po Oceanie Atlantyckim. . Parę szczegółów dot. wysp:
Grupa wysp wschodnich
Santa Maria – powierzchnia 97 km2, długość i szerokość 24×11 km, mieszkańców ok. 5,5 tyś., najcieplejsza wyspa. Oddalona od Sao Miguela o ok, 80 km. A od najbardziej wysuniętej na zachód wyspy Floras, aż o 600 km. W czasie II Wojny Światowej znajdowała się tutaj baza amerykańska, z jednym z największych pasów startowych w Portugalii. Na wyspie znajduje się piękna piaszczysta plaża Formosa , z lazurową wodą, ponoć najładniejsza na całych Azorach. Najwyższy szczyt Pico Alto 600 m n.p.m
Sao Miguel – powierzchnia 759 km2, długość i szerokość 65×15 km, mieszkańców ok. 140 tyś. Największa i najbardziej zaludniona wyspa. Najchętniej odwiedzana również przez turystów. Znajduje się tutaj stolica Azorów – Ponta Delgada. Wyspa charakteryzuje się obfitością zielonych łąk i pastwisk, stąd zwana „wyspą zieloną”, licznymi kalderiami, gorącymi źródłami położonymi wśród egzotycznej roślinności, przepysznym jedzenie m „cozido” przygotowywanym w charakterystycznych kociołkach, umieszczanych w głębokich dołkach i podgrzewanych wulkanicznym gruntem. Niespotykanych nigdzie indziej owoców morza- podobnych do ostryg ślimaków limpetsJ, wyjątkowych ananasów oraz jedynej w Europie plantacji herbaty. Najwyższy szczyt wyspy to Pico da Vera 1103 m n.p.m. Więcej szczegółów o tej wyspie, jedynej na której do tej pory byłam tutaj.
Grupa wysp centralnych
Faial – powierzchnia 173 km2, długość i szerokość 21×16 km, mieszkańców ok. 15 tyś..
Najdalej na zachód wysunięta wyspa-ostatni skrawek Europy, „tuż za rogiem” , biorąc po uwagę położenie płyt tektonicznych, mamy już Amerykę J. Wyspa zwana jest niebieską, z uwagi na kolor rosnących tam wszędzie hortensji. Faial ma dwie główne atrakcje. Pierwsza to krater wulkanu Caldeira, głęboki na 400 m i 2 kilometrowej średnicy. Można zarówno wybrać się na spacer wokół krateru, jak i zejść na jego dno.
Drugą atrakcją jest znajdujący się nieopodal wybrzeża wulkan Capelinhos. Wulkan, w roku 1957 uaktywnił się i przez ponad rok trwały erupcje. Ilość materiału, którą z siebie wyrzucił w tym czasie, spowodowała, że powierzchnia wyspy powiększyła się o ponad 2 km2.
Ponad to w cieśninie pomiędzy Faial a Pico ponoć najłatwiej zaobserwować wieloryby.
Najwyższym szczytem wyspy jest Cabeco Gardo 1043 m n.p.m.
Pico powierzchnia 448 km2, długość i szerokość 50×21 km, mieszkańców ok. 15 tyś..
Druga co do wielkości w całym Archipelagu, jest również o tyle intrygująca, i może stanowić ciekawe wyzwanie dla wszystkich tych, którzy kolekcjonują najwyższe szczyty, bo właśnie tam, znajduje się najwyższy szczyt Portugalii – Pico, mierzący 2351 m n.p.m. Na szczyt prowadzi szlak, łączny czas wejścia i zejścia to ok 8h, a panorama z samej góry jest ponoć fantastyczna. Ostatnia erupcja miała miejsce w roku 1718. Dodatkowo na wyspie znajdują się również ciepłe źródła.
Sao Jorge powierzchnia 246 km2, długość i szerokość 54×7 km, mieszkańców ok. 9,2 tyś..
Wyspa o tyle specyficzna w stosunku do pozostałych, że dość długa i bardzo wąska. Należy do tzw. trójkąta składającego się jeszcze z Pico i Fajal, z uwagi na bliskie wspólne położenie. Tym samym z wyspy fantastycznie widać szczyt Pico. Wyspa charakteryzuje się również licznymi klifami i dużą różnicą poziomów. Najwyższy szczyt to Pico de Esperanca wznoszący się na 1053 m n.p.m.
Graciosa powierzchnia 62 km2, długość i szerokość 15×9 km, mieszkańców ok. 4,4 tyś..
Wyspa ulokowana na najbardziej odległym krańcu. Bardzo rzadko odwiedzana przez turystów, co może stanowić jej ogromny atutJ Sporą część tej malutkiej wyspy zajmuje kaldera o szerokości prawie 2 km. Na wyspie znajduje się Rezerwat biosfery wpisany na listę UNESCO.
Terceira powierzchnia 403 km2, długość i szerokość 37×25 km, mieszkańców ok. 56,4 tyś..
Zwana liliową z uwagi na kolor licznych hortensji. Stanowią intrygujący zestaw niesamowitej, dziewiczej przyrody oraz pracy człowieka. Ponieważ unikatowa architektura stolicy wyspy, Angra do Heroismo została wpisana na listę UNESCO. W danych czasach miasteczko było ważnym portem łączącym Europę z Ameryką. Od czasów II wojny światowej mieści się tutaj również amerykańska baza lotnicza i morska.
Najwyższy szczyt to Santa Barbara wznoszący się na 1023 m n.p.m.
Grupa wysp zachodnich
Flores powierzchnia 143 km2, długość i szerokość 30×18 km, mieszkańców ok. 3,8 tyś..
Najbardziej na zachód wysunięty skrawek Europy, aczkolwiek leżący już na płycie północnoamerykańskiej. Wyspa jest jeszcze bardziej zielona niż pozostałe i ma pond 200 wodospadów. Jak sama nazwa wskazuje przyroda tutaj dominuje. Podobnie jak na Sao Miguel i tutaj można odbyć spacer wokół kalderii, podczas którego z jednej strony podziwiamy ocean a z drugiej jeziorka położone w kraterze wulkanu.
Najwyższy szczyt to Morro Alto wznoszący się na 914 m n.p.m.
Corvo powierzchnia 17 km2, długość i szerokość 7×3 km, mieszkańców ok. 430 osób
Najmniejsza ze wszystkich wysp. Znajduje się tutaj więcej krów niż ludziJ. Drogi asfaltowe to jedynie 10 km Na wyspie panują najtrudniejsze warunki pogodowe, często pada i wieje. Temperatura latem ok 20 st. jest niewiele wyższa niż zimą ok 14-17 st.
Najwyższy szczyt to Morro dos Homens wznoszący się na 718 m n.p.m.