Gorące źródła na egzotycznych Azorach

Żródła Azory

Azory to archipelag 9 wysp położonych na Oceanie Atlantyckim, o szczegółach pisałam tutaj.
Są to wyspy pochodzenia wulkanicznego, stąd roślinność jest tutaj soczyście zielona, bujnie rosnąca i egzotycznie wyglądająca. Krajobrazy ozdobione są stożkami wulkanicznymi, licznymi kalderiami, z jeziorkami, niesamowitą ilością kolorowych hortensji, wodospadami, polami geotermalnymi, małymi gejzerami, fumarolami czy właśnie w wielu miejscach na wyspie można znaleźć gorące źródła.
 
Na Azorach jest kilkanaście miejsc, w których możemy zaznać zdrowotnych kąpieli w wodzie przekraczającej 35 st. C. 

Praktyczne wskazówki – gorące źródła – jak sobie nie zrobić krzywdy

Przed udaniem się do takich gorących źródeł należy pamiętać o:

    • Temperatura wody wynosi 35-40 st. Celcjusza, trzeba uwzględnić ewentualne ograniczenia chorobowe, podobnie jak w przypadku korzystania z sauny;
    • W wodzie nie powinno się przebywać dłużej niż 20 minut;
    • Woda z uwagi na zawartość żelaza-stąd taki jej kolor-barwi ubrania, czasami nieodwracalnie, dlatego lepiej zabrać stój do kąpieli,  z którym potem bez żalu się pożegnamy;
    • Woda wpływa również na wygląd wszelkiej biżuterii, lepiej zostawić ją na zewnątrz;
    • Przydadzą się klapki.

CALDEIRA VELHA

Te źródła lub baseny termalne odwiedziłam jako drugie, zrobiły na mnie niesamowite wrażenie, z uwagi na otoczenie. Niecki z wodą, bo są one stosunkowo małe, są położone wśród egzotycznej roślinności. Zażywając ciepłej kąpieli możemy jednocześnie podziwiać gigantyczne liście palm, paproci i innych roślin, które otaczają każdy z basenów. Do jednego z nich, spływa nawet wodospad, którego tłem są skały obficie porośnięte mchami.

W basenach byłam na godzinę przed zamknięciem czyli około 16, było to w marcu. Pogoda tego dnia na pewno nie była idealna na kąpiel, nie było słońca, nawet siąpił deszcz. Dlatego unosząca się nad wodą para, w zestawieniu z wijącymi się wśród drzew mgłami,  tworzyła dodatkowo aurę tajemniczości i jednocześnie spokoju. W sam raz sprzyjająca odpoczynkowi i wyciszeniu. Idealne miejsce na takie gorące źródła.

Wszyscy, którzy akurat korzystali z basenów, chyba mieli podobne odczucie, bo rozmów była znikoma ilość  i odbywały się one półszeptem.

Baseny

Pomimo, że temperatura powietrza niezbyt zachęcała do zdjęcia odzieży, to widząc  taką scenerię długo się nie zastanawiałam i sama czynność przebierania się w kostium kąpielowy, którą wykonywałam w przebieralniach ulokowanych na zewnątrz, już mnie trochę rozgrzała. Wchodząc do basenu trzeba uważać na śliskie podłoże. Poziom wody to ok 1,5 metra maksymalnie, więc zawsze jest grunt pod nogami-no chyba , że korzysta z basenu dziecko.

Tak jak i głębokość jest różna w basenach, tak i woda ma różna temperaturę. Najcieplej oczywiście było w okolicach źródełka. Tam najchętniej każdy siedział i najdłużej. Jednak i w takich miejscach obowiązuje zasady wzajemnej życzliwości, czyli w czasie całego mojego pobytu w basenie widziałam, jak korzystający zmieniali się w tym miejscu. Po to, żeby każdy mógł spędzić kilka dłuższych chwil w najcieplejszej wodzie.

Calderia Velha to ogrodzony kompleks trzech niewielkich basenów, są one zdecydowanie mniejsze niże te w parku Nostra. Poza tym w Centrum znajduje się ścieżka spacerowa.

Sam kompleks powstał aby promować azorską przyrodę. W Centrum znajdują się informacje dotyczące historii powstania  Azorów oraz szczegółów samego parku.

Praktycznie o Caldeira Velha

Centrum i baseny sa otwarte każdego dnia, z wyjątkiem świąt. W okresie listopad – marzec od 9:30 do 17:30, a w kwietniu i  październiku od 9:00 do 20:00, pomiędzy majem a wrześniem, obiekt jest czynny do 21:00,  ostatnie wejście godzinę wcześniej.

Na miejscu jest przebieralnia, zamykane szafki, toalety, mały sklepik, bar. Można płacić kartą. Należy pamiętać, że ilość miejsc jest ograniczona do 250 osób. Z uwagi na spore zainteresowanie, wprowadzono limit 2 godzin na jednym bilecie. Jeśli chcielibyśmy korzystać dłużej należy wykupić kolejny bilet. Według mnie 2 godzinny pobyt jest wystarczający aby poczuć klimat tego miejsca i się zrelaksować.

Koszt biletu dla osoby dorosłej to 8 euro, ulgowy 4 euro.

Kompleks jest oddalony od  Ponta Delgada  o ok. 23 km,  dojazd zajmuje ok 30 min samochodem.

http://parquesnaturais.azores.gov.pt/en/smiguel-eng/what-visit/environmental-centres/103-pni-smiguel-eng/3136-caldeira-velha-environmental-interpretation-centre

PARK TERRA NOSTRA w Furnas

To najbardziej znany obiekt, a na pewno największy na wyspie. Cała okolica Furnas stanowi jeden wielki krater wulkaniczny. Dlatego ilość ciepłych źródeł jest tutaj największa.

Furnas oddalone jest od Ponta Delgada o ponad 40 km i dojedziemy tam w niespełna godzinę.

Poza basenami termalnymi na terenie Parku znajduje się również hotel. Atrakcją jest również sam Park, którego obszar jest dość  spory. Można po nim niespiesznie spacerować cały dzień, ponieważ jest co podziwiać.

Baseny dostępne są codziennie od 10 do 18.

Na miejscu jest kilka przebieralni, zamykane  szafki ale rzeczy można  zostawić  również  na okolicznych ławkach.

Koszt tej przyjemności to osoba dorosła 8 euro, ulgowy 4 euro. W tym wypadku nie ma limitu osób i czasu. Zapewne dlatego, że ten basen jest na prawdę dość spory.

Podobnie jak i w poprzednim i tutaj są miejsca z cieplejsza wodą, znajdują się  przy ujściach wody do basenu. Tam tez jest najwięcej kapiących się. W przeciwieństwie do poprzedniego, tutaj poziom wody jest już znacznie wyższy i niektórzy będą musieli trochę popływać.

http://www.parqueterranostra.com/en-us/home.aspx

Poca da Dona Beija w Furnas

Obiekt położony nieopodal Parku Terra Nostra, jest od niego zdecydowanie mniejszy ale za to ma kilka kameralnych basenów, świetnie przygotowanych i zaaranżowanych.

Na miejscu dostępne są przymierzalnie, zamykane szafki i ręczniki za dodatkową opłatą. Jest również prysznic dodatkowo płatny 1 euro.

Godziny otwarcia to 7:00 – 23:00

Koszt biletu to 6 euro osoba dorosła i 4 euro bilet ulgowy.

https://www.pocadonabeija.com/en/poca

Ponta de Ferraria

Tym razem to baseny naturalne. Ulokowane na zachodnim krańcu wyspy, bezpośrednio w oceanie. W tym miejscu woda podgrzewana  wulkanicznie, miesza się z tą zimną. Najlepszy efekt występuje podczas odpływów. Poza tym zejście do wody jest po drabince i mogą występować wysokie fale. Zdecydowanie te źródła mają inny charakter.

Do basenów prowadzi asfaltowa droga z dość stromym podjazdem/zjazdem.  Widok z drogi jest fantastyczny. Dookoła wysokie klify, o które rozpryskuje się z impetem woda i poza tym tylko czarne pole  żwiru i jedynie biały budynek z czerwonym dachem, wszystkie te elementy niesamowicie ze sobą kontrastują. .Na miejscu jest parking, a potem trzeba jeszcze kawałek dojść do basenów.

Gdy my tam byliśmy pogoda była na tyle nie zachęcająca, że nie zdecydowaliśmy się na kąpiel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *