Jak dostać się do New Delhi z Polski i do centrum New Delhi z lotniska

Delhi

Samolot

Z Polski do ND  (New Delhi) nasz narodowy przewoźnik  LOT – https://www.lot.com/pl/pl/ utworzył bezpośrednie połączenie dopiero od września 2019 roku. Koszt biletu w dwie strony, w zależności od terminu zaczyna się od 1,6 tyś zł. W wakacje to ponad 2 tyś. zł. Lot na pokładzie Boeinga 787-8 czyli Dreamliner trwa ok. 8 godzin. Chcąc polecieć taniej, należy szukać lotów z wyprzedzeniem ok. 6-8 miesięcznym, również wśród innych przewoźników. Ciekawą ofertą w moim przypadku było zestawienie Lot + Turkish Airlines, znalezioną na Mytrip.  Bilet w styczniu 2019 roku kosztował 1,5 tyś. Dla takich parametrów lotu cena była rewelacyjna (Lot z WAW do ND z przesiadką w Istambule, w tamtą stronę trwającą 3h, lot powrotny 7h.) Co więcej cena uwzględniała bagaż rejestrowany 30 kg.

Leciałam na pokładzie Boeinga 777-300er – odprawiałam się na końcu, dlatego i miejsce miałam na samym końcu, rząd 53, plusem było to, że są tam tylko dwa miejsca, więc był komfort poruszania się i oczywiście posiłek też otrzymałam jako pierwsza, co więcej przy nocnych lotach, miejsce w pobliżu toalety nie jest problemem, ludzie zbyt często nie korzystają- rozkład siedzeń znajdziecie na tej stronie: https://www.seatguru.com/airlines/Turkish_Airlines/Turkish_Airlines_Boeing_777-300_V3.php

Jak się dostać z lotniska do Centrum

Lotnisko

Lotnisko położone jest w odległości niespełna 20 km od Stolicy.  Rejsy międzynarodowe lądują głównie na Terminalu 3. Terminal 1 i 2 to głównie loty krajowe. Pomiędzy Terminalami kursują shuttle busy, również płatne – 25 rupii, chyba,  że prosto z Terminalu 3 jedziemy na inny Terminal, bo nasz kolejny lot jest tego same dnia. Wówczas w okienku przy stoisku z autobusami, pokazujemy najlepiej wydrukowany bilet na dalszą podróż wówczas jedziemy za darmo.

Do miasta dojedziemy na kilka sposobów:

Metro

linia pomarańczowa/Airport express line– świetny wybór, najszybszy sposób, mnie zaskoczyła jego punktualność i czystość. Kursuje od godziny 4:45 do 23:30, co 15 minut, z terminala nr 3 i nr 1. Dojazd trwa około 20 minut. Bilet w postaci plastikowego krążka do kupienia przed bramkami w okienku lub automacie. W jednym i drugim przypadku dobrze posiadać drobne pieniądze. Koszt 60 rupii czyli około 2 zł.

Autobus

to najtańszy sposób, jednak z reguły autobusy są przepełnione i może się zdarzyć tak, że długo będziemy czekać aż, do któregoś uda nam się dostać.  Poza tym ruch uliczny skutecznie spowalnia podróż i z 30 minut może się zrobić ponad godzina. Do wyboru mamy przewoźników państwowych i prywatnych. Te pierwsze kursują co 30 minut a ich przystanek znajduje się przed Hotelem Centaur, przy terminalu 3.

Pociąg

to najmniej przyjazne połączenie, ponieważ nie ma stacji kolejowej koło lotniska, żeby do niego dotrzeć trzeba skorzystać z metra (ewentualnie taksówki). Najbliższa stacja to New Delhi Railway Station. Czyli metrem dojechać do końca, po wyjściu od razu na przeciwko, widać duży budynek dworca kolejowego. Co więcej pociągi w Indiach to sama w sobie intrygująca historia. Do czytania tutaj, tutaj i tutaj.

Taxi

z uwagi na ryzyko korków, najmniej polecany. Dodatkowo najbezpieczniej skorzystać z tzw. „prepaid taxi”, czyli  w okienku na lotnisku wykupić taksówkę. Wówczas nie będzie problemu z ceną i nie ma ryzyka, że ktoś nas oszuka. W innym przypadku bezwzględnie należy ustalić cenę kursu przed wyruszeniem.

Indie, sierpień 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *