Jezioro Pangong w Indiach – turkusowa perełka na styku dwóch Państw

Tak jak jezioro Dal w Kaszmirze, tak jezioro Pangong w północnej części Ladakh, stanowi według mnie ewenement na skalę światową. Dlatego będąc w tym rejonie nie można go pominąć.

Położenie

Jezioro znajdujące się na wysokości ponad 4 tyś m. n.p.m. należy do najwyżej położonych zasolonych jezior na świecie. Jego początek znajduje się 40 km przed małym miasteczkiem Spangmik. Długość jeziora to ok 160 km. Z czego 1/3 znajduje się na terenie Indii, a pozostała część, leży na końcu świata… czyli w Chinach.

Jadąc Pangong Lake Rd, około 4 km przez jeziorem, oczom ukazuje się malutki intensywnie niebieski skrawek jeziora. Otoczony jest szczytami o wysokości nawet 6 tysięcy metrów, koloru piaskowego, co więcej nad tym wszystkim wisi błękitne niebo. To zestawienie kolorystyczne przełamują plamki soczyście zielonej trawy. Widok jest bajkowy.

Dobrze, że stan drogi uniemożliwia szybka jazdę samochodu i można dłuższą chwilę cieszyć oczy tym obrazkiem. Myśląc jednocześnie, skoro tutaj widok jest oszałamiający, to co nasz czeka u kresu tej drogi.

Jak dojechać nad jezioro

Dojazd nad Pangong możliwy jest jedynie w porze letniej i w moim przekonaniu tylko wysokim jeepem. Nam proponowano mini vana. Dobrze, że nie daliśmy się namówić, bo jadąc mini vanem nastąpiłby zapewne natychmiastowy odwrót. Na pewno byśmy nie dojechali do celu. Ten samochód jest zbyt niski, zbyt mały i bardzo niewygodny na dłuższych trasach.

Jezioro leży w odległości ok 150 km od Leh, czyli 5 godzin jazdy jeepem. Nie dajcie się zwieść mapom googla, które wskazują 3,5 godziny. Nic bardziej mylnego. Podobnie jak wskazane czasy przejazdu pomiędzy Leh a Srinagarem są mocno zaniżone, tak jest i w tym przypadku. Jednak Ladah i Kaszmir rządzą się swoim czasem.

Z Leh – droga nad jezioro Pangong wiedzie przez drugą co do wysokości najwyżej położoną przejezdną przełęcz na świecie. Chang La (ponad 5 300 m. n. p. m. ), od Leh oddaloną o ok 75 km.

Z doliny Nubry – dojazd nad jezioro jest bardzo malowniczy. Trasa wiedzie serpentynami do góry, by potem znów spać w dół, aż do rzeki Shyok, która przybiera różne barwy.

Droga momentami jest na tyle wąska, że nie mieszczą się dwa pojazdy mijające się z naprzeciwka. Dlatego trzeba korzystać z mijanek lub się cofać. Gorzej gdy trafimy na ciężarówkę, wówczas skok adrenaliny jest natychmiastowy 🙂

Ja jechałam z Doliny Nubry, konkretnie z miasteczka Hunder. Była to dwudniowa wycieczka łącząca dwie atrakcje, Dolinę Nubry i Jezioro Pangong.

Przejazd z Hunder dość wygodnym jeepem zajął nam ponad 5 godzin, właściwie ciągłej jazdy. Jednakże widoki podziwialiśmy z auta.

Czego można się spodziewać w drodze nad jezioro

Zapewne jechalibyśmy trochę krócej, gdyby nie przymusowy przystanek, spowodowany zatarasowanym przejazdem przez potok z silnym nurtem, w którym utknął inny samochód. Nie dał rady pokonać strumienia. Żal było patrzeć jak woda zalewa auto, a ludzie w pośpiechu zbierają swoje manatki, aby ich całkowicie nie stracić.

Nasze auto było znacznie wyższe, dodatkowo, przed zalewanym autem strumień stawał się coraz bardziej płytki, widać było nawet kamieniste dno. Z pojawiającej się okazji skorzystał nasz kierowca i odważnie ruszył przez potok. Przejazd zakończył się sukcesem. Jednakże my zostaliśmy po drugiej stronie. Nie było rady, trzeba było pokonać rzekę w bród, ja przechodziłam w butach, kamienie były bardzo ostre.

Podobne strumienie, acz nie tak rwące mijaliśmy jeszcze kilkukrotnie. Dlatego bardzo istotny jest rodzaj środka transportu, którym się poruszamy w tym terenie.

Podczas tej drogi mamy podobne emocje, które towarzyszyły nam podczas podróży z Leh do Srinagaru i z powrotem. Szczegóły tutaj, tutaj i tutaj.

Wycieczka wykupiona w Leh

Aby zobaczyć ten cud natury najlepiej skorzystać z wykupionej w Leh wycieczki, uwzględniającej minimum jeden nocleg nad jeziorem. Wynika to z dość długiego czasu przejazdu. W dwie strony to 7-9 godzin spędzonych w aucie. Autobus jedzie jeszcze dłużej, a nad jeziorem warto spędzić trochę więcej czasu niż pół godziny.

Wycieczkę można wykupić w jednej z kilkunastu Agencji turystycznych w Leh. Koszt uwzględnia transport, głównie jeepem i podawany jest za cały samochód. Dlatego warto zadbać o znalezienie współtowarzyszy podróży. Poza tym, standardowym działaniem jest wywieszanie karteczek w Agencjach, na oknach, które informują, kogo poszukują i na którą wyprawę. Dodatkowo samemu można śmiało się dopisywać do szerokiej gamy ofert.

Co zabrać

Polecam zabranie ciepłych ubrań, pomimo tego, że to sezon letni, jednak wysokość robi swoje i nad samym jeziorem jest chłodno. Poza tym, krem z filtrem.

Jezioro Pangong 11.08.2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *