Masada, skalna twierdza, symbol zwycięstwa i nieustającej walki o wolność Izraelczyków. Obecnie jest to teren Parku Narodowego. Obiekt od roku 2001 widnieje na liści światowego dziedzictwa UNESCO.
Twierdza ulokowana jest na skale sięgającej 450 m, w niewielkiej odległości od Morza Martwego, we wschodniej części Pustyni Judzkiej. Co więcej wierzchołek skalnego wzniesienia jest na tyle obszerny i płaski, że stanowił idealne miejsce do budowy fortecy. Jak się okazało, pomysł był trafiony i twierdza przez długi okres była nie do zdobycia.
Rys historyczny
Rozbudowana została przez Heroda Wielkiego między 37 a 31 r p.n.e., i stanowić miała dla tego Króla Judei niezdobyte schronienie. 75 lat po jego śmierci w Masadzie urzędowali Zeloci. Były to czasy nieustająco wybuchających powstań przeciwko Rzymianom. Podczas ostatniego, gdy przyszła świadomość klęski, wszyscy mężczyźni, obrońcy Masady podjęli decyzję o zbiorowym samobójstwie. Najpierw uśmiercili swoje żony i dzieci. Potem wybrano 10 żołnierzy, którzy pozbawili życia pozostałych. Spośród siebie wybrali jednego, który uśmiercił dziewięciu swoich towarzyszy, a następnie popełnił samobójstwo. W ten sposób zginęło około 1000 mężczyzn, kobiet i dzieci. Nie mogli oddać dobrowolnie ziemi w ręce wroga i się poddać. Jedynymi świadkami tego wydarzenia były dwie kobiety, które wraz ze swoimi dziećmi ukryły się w tamtejszych kanałach. One przekazały dalej historię tego miejsca.
W uznaniu heroicznej walki do końca, której Masada jest symbolicznym wyznacznikiem, młodzi kadeci składają tutaj przysięgę wierności „Masada nigdy więcej nie zostanie zdobyta”.
Jak dojechać
Z Jerozolimy, najszybciej dojedziemy wynajętym samochodem. Ponieważ większa część wybrzeża Morza Martwego oraz głównej trasy numer 90, wiedzie przez terytorium Palestyny, wypożyczając auto, teoretycznie deklarujemy, że będziemy poruszać się, jedynie drogami izraelskimi. Stąd dojazd do twierdzy zajmuje ok 2 godzin, w czasie których pokonujemy odległość ok 170 km, jadać drogą numer 6, która zawiera również odcinki płatne.
Dostępny jest również transport publiczny. Autobus numer 486, przewoźnik Egged, odjeżdża z Dworca Głównego. Nie kursuje w szabat. Dojazd zajmuje ok. 2 godzin.
Jak dotrzeć na szczyt
Aby dotrzeć do Masady z naszego miejsca noclegowego czyli Ein Bokek, musieliśmy zawrócić ok 12 km na północ. Całkiem spory parking przed wejściem był prawie pusty. Zaparkowaliśmy około 4 nad ranem. Wszyscy Ci, którzy chcieli witać nowy dzień na szczycie, musieli się na niego wspiąć tzw., drogą węża- Snake Path, faktycznie tak się wije na szczyt, szczególnie jest to widoczne kiedy wędrują nią ludzie.
Funkcjonuje tam również kolejka, koszt w dwie strony to 77 NIS os. dorosła i 45 NIS dziecko
Wejście na szlak i tym samym do Parku Narodowego jest płatne, bilet do kupienia w kasie, która znajduje się w budce przy parkingu, w cenie 31 NIS os. dorosła i 17 NIS dziecko. Kasa jest otwierana na godzinę przed wschodem słońca. Szlak rozpoczyna się za budką z kasami w prawo i lekko w dół, potem już tylko do góry. Warto wchodzić w zakrytych butach o grubszej podeszwie, droga jest całkowicie kamienista. Wejście na górę trwa około godziny. Poza pięknym obrazem wschodzącego słońca ponad górami Jordanii, wspinaczka o tej godzinie ma również inny niezaprzeczalny plus-temperaturę.
Masada Masada
Tuż po wschodzie słońca robi się niemiłosiernie gorąco. Masada na szczycie, to ogromny kompleks większych lub mniejszych ruin. Aby dokładnie je zwiedzić potrzeba około 2 godzin. Fajnie jest jak się trafi na przewodnika i można posłuchać o szczegółach.
Jest to również popularne miejsce Bar Micwy, co potwierdza fakt, jak to miejsce jest dla Izraelczyków ważne.
Widoki z góry monotonne, aczkolwiek w miękkim świetle wschodzącego słońca, cudowne.
Na górze znajduje się i toaleta i źródełko wody zdatnej do picia, co w tym klimacie jest bardzo przydatne. Z Masady schodziliśmy tą samo droga co wchodziliśmy.
Infrastruktura Parku
Koło parkingu znajdują się stoły i ławy pośród wysokich drzew. Miejsce idealne na śniadanie by było, gdyby nie to, że wszystkie ławy i stoły pokryte były odchodami wszędobylskich ptaków. Na szczęście był i zlew z kranem więc elegancko można było wszystko umyć. Zjedliśmy śniadanie w towarzystwie ptaków żebraków i ruszyliśmy w kierunku powrotnym do Jerozolimy.
Masada informacje:
Wejście do Parku możliwe jest najpóźniej na godzinę przed zamknięciem. Tak kursuje również ostatnia kolejka.
Godziny otwarcia:
w okresie letnim to 8:00-17:00, w piątki i święta 8:00-16:00.
w okresie zimowym to 8:00-16:00, w piątki i święta 8:00-15:00
Ścieżka węża dostępna jest na godzinę przed wschodem słońca oraz zamykana na godzinę przed zamknięciem Parku. Może się zdarzyć, że z uwagi na ekstremalne warunki pogodowe, czyli w tym wypadku upał, wysoką temperaturę. Szlak na szczyt dla osób wchodzących, zostanie zamknięty już o 9 rano, a dla schodzących o godzinie 10. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ droga na szczy wiedzie w 100% otwartą przestrzenią. Nie ma nawet odrobiny cienia. Dlatego w dni upalne, przebywanie na tym terenie może być niebezpieczne dla zdrowia.
Poza tym, że tam byłam, korzystałam również z:
https://www.jewishvirtuallibrary.org/masada-desert-fortress
Masada, 29.06.2017
🙂