Montserrat – spotkanie z Czarnulką, patronką Katalonii

Montserrat

Klasztor  Montserrat to najświętsze miejsce w Katalonii, do którego wierni pielgrzymują równie często jak do Santiago de Compostela.

Wszystko za sprawą Czarnulki czyli La Morenata – Matki Bożej z Dzieciątkiem, figurki, którą w roku ok 50, pozostawił w tutejszej grocie św. Piotr. Figurkę wyrzeźbił przez św. Łukasza w drewnie.

Odnaleziono ją w roku 880 i gdy jej cudowne moce zostały potwierdzone przez ówczesnych mieszkańców okolicy – benedyktynów, do kapliczki, a potem klasztoru rozpoczęły się masowe pielgrzymki, trwające do dziś. Największe  odbywają się 27 kwietnia i 8 września.

Powyższa historia opisująca dzieje figurki to legenda. Przeprowadzone badania dowodzą, że figurka powstała w XII wieku.

Historia

Natomiast potwierdzona historia sanktuarium, położonego na wysokości 725 m n.p.m., sięga roku 888. Wówczas w położonej nieopodal pustelni, założono pierwszy klasztor. Miejsce za sprawą coraz liczniejszego grona pielgrzymów z całej Hiszpanii, stawało się coraz bardziej popularne. Liczne wojny, które dotykały kraj na przestrzeni wieków, również zostawiały swój ślad i tutaj. Sanktuarium było niszczone i odbudowywane, jednak w tysiąc lat po utworzeniu, wciąż  funkcjonuje i wspiera duchowo swoich wiernych.

Klasztor położony jest na górze Montserrat, która wznosi się na wysokości 1236 m. n.p.m. Jest to miejsce o wyjątkowym wyglądzie formacji skalnych, przypominających zęby piły. Już jadąc kolejką (z Barcelony należy usiąść w pociągu po lewej stronie), można zaobserwować wyłaniające się z za horyzontu olbrzymie słupy skalne. Łańcuch skalny sam w sobie stanowi niebywała atrakcję i jest podobno jednym z najbardziej malowniczych tworów przyrodniczych w całej Hiszpanii.

Poza obiektem sakralnym, który może nie zachwycać swoim wyglądem. W okolicy znajdują się inne wyjątkowe miejsca w postaci jaskiń i pustelni.

Co więcej można do nich dotrzeć, dzięki dwóm kolejkom linowo-szynowym, które startują niedaleko stacji kolejki linowej. Poza tym, z pustelni Sant Joan można dojść również na sam szczyt Sant Jeroni, czyli najwyższy punkt tego kompleksu skalnego.

Na miejscu funkcjonuje hotel, schronisko i dodatkowo pole namiotowe. Wszystko zazwyczaj oblegane a rezerwacji należy dokonywać bardzo wcześnie.

Jak dojechać do Montsserat z Barcelony

Dokładna lokalizacja tutaj

– autem – Góra Montserrat położona jest ok. 60 km od Barcelony, dojazd autostradą A2 do Martorell, a następnie trasą N11 i C1411, serpentynami aż do końca – (środki na chorobę lokomocyjna wskazane). Na górze znajduje się płatny parking.

Aktualne koszty

– pociągiem – ze stacji Placa d’Espanya, linia R5– odjeżdżają co godzinę, podróż trwa ok. 50 min. Wysiadamy na stacji Montserrat Arei, jeśli chcemy dalej jechać kolejka linową, lub na kolejnej z Monistrol de Montserrat, jeśli planujemy wjazd na górę koleją zębatą. Szczegóły na stronie przewoźnika

Jak się dostać na górę

Pieszo

– szlakiem –  jest kilka dróg dojścia na górę, my szliśmy trasą ze stacji kolei (jakie są inne możliwości, szczegółowo opisano na tej stronie)

Nasz szlak oznakowany biało/czerwono, tylko początkowo prowadziła dość szeroka, dobrze wydeptana ścieżka. Potem coraz węższa, wiodąca schodami na górę. W przeciwieństwie do pogody, którą mieliśmy podczas odwiedzanego kilka dni wcześniej Castellfollit de la Roca, tym razem był upalny dzień. Dlatego wejście na sama górę, chociaż niezbyt wymagające, trochę nas jednak zmęczyło. Za to cały trud wynagrodziły świetne widoki.

 Aby się dostać na szlak, należy od wyjścia z peronów kierować się na wprost. Uliczki w miasteczku są bardzo wąskie, domy wysokie, dlatego panuje trochę półmrok. Jednak gdy tyko wyjdziemy na otwartą przestrzeń od razu widać ogromne skały i wysoko położony klasztor. Wejście na samą górę trwa ok 2 godzin.

Kolejką

  • linową – staruje z Montserrat Arei, co 15 min. Czas dotarcia na górę ponad stromym zboczem, podziwiając widoki, to jedynie 5 min.

Aktualny koszt i bieżące informacje na stronie kolejki

  • górską (zwane zębatą, wygląda jak normalny pociąg) – startuje z Monistrol de Montserrat, co 20 lub 60 min, w zależności od pory roku. Godzina startu jest powiązana z godzina przyjazdu kolei z Barcelony. Tym środkiem na górę wjedziemy w ciągu 20 min.

Aktualny koszt i bieżące informacje na stronie kolejki

Montserrat
Montserrat

– autobusem – wyrusza codziennie rano, szczegóły na stronie

– autem – na górze znajduje się płatny parking

Dobry wybór

Warto skorzystać z biletów łączonych – metro, pociąg, kolejka linowa, kolejki linowo-szynowe, wstęp do Muzeum Montserrat i posiłek:)

Poza tym, że tam byłam korzystałam również z informacji zawartych na oficjalnej stronie Montserrat

Montserrat 13.05.2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *