Park Guell należy do tzw. „must see” w Barcelonie. Dlatego bywa tam tłoczno, chyba, że wybierzecie się rano w dni powszednie, wówczas jest szansa na zdjęcia bez dzikich tłumów.
Wszystkie szczegóły funkcjonowania Parku znajdziecie poniżej. Można równie pobrać aplikację, która zawiera mapkę wszystkich atrakcji.
Odczucia po jego obejrzeniu zapewne będą różne. Mnie podoba się sam zamysł Parku, czyli połączenie przyrody z wytworem dzieł rąk ludzkich.
Park Guell to zestaw wielobarwnych, wysokich oleandrów. Niskie i wysokie palmy, hibiskusy, powojniki z fioletowymi ogromnymi kwiatami, sukulenty. Kolorowa, wszędobylska przyroda, w zestawieniu z jasnym kolorem kamienia, z którego zbudowano „podcienia”. Dodatkowo liczne schody, mostki, okalające ścieżki mury, tworzy świetne tło dla zdjęć i niewątpliwie pozwala się w tym otoczeniu zrelaksować. Uroku, chyba, że dla kogoś to będzie irytujące, dodaje jazgot papug. Papugi są wszędzie, tak jak w Polsce kiedyś wróble. Jako, że są koloru zielonego, to trochę się zlewają z otoczeniem, za to zawsze są słyszalne.
Położenie Park Guell
Znajduje się na wzgórzu Carmel, w dzielnicy Gracia. Rozciąga się na powierzchni aż 19 ha.
Park Guell – historia
Zaczyna się w roku 1900, kiedy Eusebio Guella wykupił teren. A następnie zlecił Antonio Gaudiemu przygotowanie projektu osiedla domów, przeznaczonych dla zamożnych mieszkańców. Jednak nie znalazło się zbyt wielu chętnych (może było zbyt wysoko..). Sala kolumnowa została oddany do użytku w roku 1907. Obszary stopniowo przekształcane był w tereny rekreacyjne. W 1914 powstała słynna ławeczka. W tym samym roku powstał właśnie Park. O tym, że jest to wyjątkowe miejsce na mapie Barcelony, świadczy również wpisanie Parku w roku 1984, na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Popularne miejscówki w Parku
Natomiast, jak pisałam, zawsze jest tutaj tłoczno, szczególnie w tych bardziej popularnych miejscach, czyli:
schody wejściowe (smocze schody) kiedyś do głównego pawilonu, schody są dwustronne, oddzielone wysepkami, gdzie znajdują się również fontanny – wysepki. Pierwsza z nich ma formę groty, druga węża katalońskiego, trzecia rzeźby smoka. Mury z obydwu stron pokryte są kafelkami. Do schodów dochodzimy poprzez główne wejście, czyli kutą bramę z pięknymi palmowymi liśćmi.
główna sala kolumnowa, nic tylko wysokie kolumny i piękne zestawy mozaikowe na suficie. Wymiary sali – 40×60 m. Liczba kolumny – 86.
„podcienia” czyli jakby wnętrze smoka (salamandry), których zewnętrzną część tworzą kolumny, zbudowane z nieociosanych kamieni, można się nimi przechadzać w każdej części Parku.
główny taras (teatr grecki), czyli to co podtrzymuje te 86 kolumn. Najbardziej zatłoczone miejsce w Parku. Znajduje się tutaj również słynna, licząca 152 metry, falista ławeczka, pokryta mozaiką. Z tarasu rozciąga się widok, trochę przysłonięty drzewami, na Barcelonę oraz dwie kolejne atrakcje tego miejsca;
dwa budynki (domki jak z bajki :)), które znajdują się przy głównym wejściu, w jednym teraz znajduje się kasa biletowa, a w drugim, w którym przez pewien czas mieszkał Gaudi, jego muzeum. Dach tworzy potłuczona mozaika, której wiele w samym Parku,
poza tym wszystkie powyższe atrakcje to obszar tzw. Ogrody Austrii, ze świetną roślinnością.
Ceny
Bilety zdecydowanie najlepiej kupić on line, w tym wypadku szkoda tracić czas na stanie w kolejce, a bywają one naprawdę długie.
Można zakupić na stronie Parku
Bilet podstawowy – koszt wejścia do Parku Güell, w porównaniu z innymi obiektami architektury Gaudiego, jest stosunkowo niski. Za wejście trzeba zapłacić 10 euro i zwiedzamy bez limitu czasu. Bilet ulgowy przysługuje dzieciom do lat 12 i seniorom powyżej 65 roku życia i kosztuje 7 euro. Maluchy do 5 roku wchodzą za darmo. Bilety są bezzwrotne.
Bilet z Przewodnikiem – jeśli chcielibyśmy skorzystać z Przewodnika oprowadzającego w języku angielskim lub hiszpańskim i ominąć kolejkę przy wejściu, koszt rośnie do 24 euro. Nie ma w tym wypadku biletów ulgowych, dla dzieci powyżej 6 roku życia. Bilety są bezzwrotne. Czas trwania wycieczki do ok 75 minut.
Bilet kombo – to połączenie wejścia do Parku z wejściem do Sagrada Familia, koszt 79 euro, dla dzieci od 3 do 11 roku życia 71,10 euro. Bobasy poniżej 2 latek nie płacą (no chociaż tyle… wg mnie to ograniczenie jest przesadne). Łączny czas zwiedzania z Przewodnikiem to ok 4 godzin. Bilet opłaca się w przypadku jeśli chcemy w tych dwóch miejscach korzystać z Przewodnika. Bo jeśli nie to suma biletów wyniesie 36 euro (10 e Park + 26 e Sagrada).
Godziny otwarcia
Otwarty jest codziennie od 9.30 do 20.00
Ostatnie wejście: 19:30
Najmniej tłoczno jest od 9:30 do 11, oczywiście w dni powszednie i poza sezonem wakacyjnym.
Park – Trzy wejścia:
Główne wejście: obok pawilonu Porter’s Lodge., leży na skrzyżowaniu Carrer de Larrard i Carrer d’Olot. Autobusy H6 i D40 dojeżdżają do Travessera de Dalt i potem 10 minut piechotą.
Na zachód od parku: Carretera del Carmel, obok parkingu dla autokarów. Autobusy Bus Turístic i Barcelona City Tour zatrzymują się w Parku Guell w Avinguda de la Mare de Déu de Montserrat, i potem 10 minut spacerem od Parku Guell.
Po wschodniej stronie i można do niego dojechać windą, jednak trzeba potem kawałek dojść do głównych atrakcji: Passatge de Sant Joseph de la Muntanya. Jeśli korzystasz z metra, wejście passatge de Sant Joseph de la Muntanya będzie najbliżej stacji Lesseps lub Vallcarca na linii L3. Park znajduje się 20 minut od stacji i można skorzystać z ruchomych schodów.
Jak się tam dostać
Uwaga! – Park Guell położony jest za wzgórzu, żeby do niego dotrzeć trzeba pokonać tę różnicę wzniesień. Weźcie to pod uwagę planując wycieczkę, szczególnie pod kątem umówionej godziny wejścia do Parku. Teoretycznie można wejść w ciągi 30 minut od wskazanego na bilecie czasu. My mieliśmy ok 2 minut spóźnienia i nikt nie robił problemu ale nie wiem jak by było przy 20 min. 🙂 Pamiętajcie o tym, bo szkoda by było zapłacić za bilet 10 euro i oglądać Park z zewnątrz..
Autobus Güell
w czasach pandemii autobus został zawieszony ale może, ten czas mroku niebawem minie, dlatego uwzględniam w opisie. Jest to połączeni biletu wstępu do Parku, z dojazdem autobusem. Autobus startuje ze stacji metra Alfons X (linia L4). Na tą samą stację również wracamy. Dojazd do Parku zajmuje 15 min.
Autobusy normalne
- linie 24 i 92 do Carretera del Carmel-Park Güell, przystanek znajduje się przed głównym wejściem.
- linie H6 i D40 zatrzymują się w Travessera de Dalt, a spacer do parku Güell zajmuje 10
minut.
Metro
- zielona linia – L3 do stacji Lesseps lub Vallcarca, które są w pobliżu Passatge de Sant Joseph de la Muntanya. Do Parku dojdziemy w ok. 20 minut, korzystając z ruchomych schodów.
- Park każdego roku odwiedza ok 12 mln turystów.
Jeśli powyższe informacje były przydatne lub dobrze Ci się czytało, to proszę udostępnij post, polub stronę na FB, obserwuj nasze poczynania na Instagramie lub podziel się spostrzeżeniami w wiadomości prywatnej. Formularz i adres email znajdują się w stopce na każdej stronie. Możesz również zostawić komentarz. Dziękuję!
Barcelona, Hiszpania, sierpień 2021