Północne Indie – malownicza Dolina Nubry informacje praktyczne

Dolina Nubry

Po powrocie z 3 dniowego trekkingu, który w moim przypadku odsłonił kłopoty aklimatyzacyjno-kondycyjne (o tym tutaj), do powrotu do Polski zostało nam jeszcze kilka dni. Niestety zbyt mało, żeby zrealizować kolejne trekki. Poza tym i tak byłoby to ryzykowne z uwagi na kiepskie samopoczucie. Dlatego zdecydowaliśmy się na dwudniowy wyjazd – Dolina Nubry i Jezioro Pangong (o jeziorze, uroczej turkusowej perełce tamtego obszaru pisałam tutaj.)

Dolina Nubry – położenie

Dolina rzeki Nubry i rzeki Shyok oddalone są od Leh o ok 130 km na północ,  czyli jeszcze bliżej tych najwyższych na Ziemi szczytów. Północna strona rzeki to pasmo Karakorum z widocznymi podczas przejazdy szczytami sięgającymi ponad 7 tyś m n.p.m. Cała Dolina położona jest na wysokości ok 3 tyś m n.p.m.

Rzeka Nubra swój początek bierze z lodowca Siachen, jej wody zasilają inne liczne strumienie i strumyki z pobliskich lodowców. Po 90 km, na wysokości malutkiej miejscowości Diskit, w której znajduje się buddyjski klasztor, wpada do rzeki Shyok, stanowiąc jej największy dopływ.

Rzeka Shyok podobnie jak jej koleżanka Nubra, rozpoczyna swój bieg w Karakorum, zasilają ją liczne strumienie. Długość całej rzeki to ok 550 km. Płynie również przez teren Pakistanu i tam wpada do Indusu.

Obydwie rzeki stanowią szerokie rozlewiska a w przypadku niskiego poziomu wody liczne wysepki z bardzo jasnym beżowym piaskiem.  Kolor samych rzek jest intrygujący, ponieważ momentami to bardzo jasna mieszanka koloru stalowo szarego, beżowego i białego. A czasami kolor wpada w jasną zieleń. Momentami jest ciemno szary, wręcz grafitowy i w różnych odcieniach brunatnego. Zapewne jest to uzależnione od podłoża koryta rzeki, intensywności światła słonecznego oraz koloru otaczających dolinę skał.

Cała kolorystyka tego miejsca opiera się na trzech odcieniach: beż, granat i zieleń. Zestawienie obłędne.

Jak tam dojechać

Mapy Google pokazują czas przejazdu 3 godziny i 30 minut. I zdecydowanie jest to czas zaniżony. W Ladakh i Kaszmirze trasa zajmuje zawsze! sporo dłużej, niż sugerują tego typu mapy. Wynika to z tego, że drogi wiodą serpentynami położonymi dość wysoko, często są bardzo wąskie. Nawet na tyle, że na trasie znajdują się tzw. mijanki, czyli trzeba poczekać, aż przejedzie auto z naprzeciwka, żeby kontynuować podróż.

Jeepem/Vanem

W Leh najlepiej na postoju taksówek lub dworcu autobusowym można umówić się na przejazd. Jednak trzeba pamiętać, że to jest podróż dość daleka, a kierowca musi jeszcze wrócić. Dlatego ta opcja nie należy do tanich. Poza tym najlepiej znaleźć towarzyszy do wspólnej jazdy, co obniża znacznie koszty. Jednakże może to trochę potrwać. Ogłoszenia wiszą na witrynach Agencji Turystycznych.

I koniecznie trzeba dopytać jaki konkretnie ma to być pojazd – van czy jeep – o zasadniczej różnicy pisałam tutaj.

Transport publiczny

Minibusy kursują dość nieregularnie i przejazd zajmuje sporo więcej czasu. Ewentualnie i to zdarza się najczęściej, jako transport publiczny traktowany jest wspólny jeep. Minusem tego rozwiązania jest to, że jeep odjedzie dopiero jak będzie w nim komplet pasażerów. Przy ograniczonym czasie pobytu-a zazwyczaj tak jest-trudno to zaakceptować.

Wycieczka z Leh

Dlatego wg mnie, jeśli planujemy wypad tam i powrót do Leh to najlepiej wykupić kompleksową wycieczkę w Leh. Chyba, że planujemy wędrówkę całkowicie samodzielną i przemieszczamy się wtedy kiedy chcemy i nie ogranicza nas czas powrotu. Gdyby tak było, to zdecydowanie polecam jednorazowe przejazdy pomiędzy odcinkami.

 W Leh informacji turystycznych jest mnóstwo. Warto odwiedzić kilka i potargować się o cenę.

Negocjacje cenowe

Jednak nie ma zbyt szerokiego zakresu negocjacji, ponieważ na tym obszarze ceny taksówek/jeepów są regulowane odgórnie, każda Agencja Turystyczna ma wydrukowany ten sam cennik. W związku z tym, tak naprawdę możemy negocjować jedynie koszt pobytu na miejscu w Dolinie Nubry lub/i nad Jeziorem Pangong. Zawsze warto próbować.

Tam rozmawia się z mężczyzną

W większości Agencji pracują mężczyźni, którzy ZAWSZE! zwracają się do osobnika męskiego.

Zarówno w Kaszmirze – tam  nawet silniej, jaki w pozostałych stanach, kobieta ma status drugorzędny. W Kaszmirze, nasz gospodarz zwrócił mi uwagę, żebym sukienkę zamieniła na spodnie.  Tamtejszy Przewodnik, gdy nie chciałam zjeść kolejnego niedogotowanego ziemniaka w mundurku na kolację, którym częstował mnie Wojtek i zareagowałam odmownie, dość gwałtownie pouczył mnie, że należy słuchać się męża, to nie był żart, strofował mnie całkiem poważnie.

W Leh jak wspomniałam, w pierwszej kolejności zwracano się do Wojtka. Początkowo, z rozpędu ja udzielałam odpowiedzi, z czasem mi przeszło i nawet uznałam, że rola słuchacza jest mniej męcząca. Tam trzeba dużo mówić, wyjaśniać, tłumaczyć wykonując pomocnicze gesty, bo z ze znajomością angielskiego różnie bywa, a to pochłania energię.

Co obejmuje wycieczka, niezbędne pozwolenie

Oczywiście to co chcemy i jaki mamy na to przeznaczony budżet. W naszym przypadku, były to dwa dni i jeden nocleg. Początkowo miały być dwa noclegi, jednak zbyt późno wróciliśmy z „morderczego” trekkingu i nie zdążyliśmy zorganizować wszystkich formalności. Niezbędnym elementem wjazdu do Doliny Nubry i nad Jezioro Pangong jest pozwolenie. Dodatkowo płatne. Pozwolenie można uzyskać tylko w jednym miejscu w Leh. Dlatego jeśli zbyt późno zaczniemy je organizować, to pomimo tego, że może to za nas zrobić nawet Agencja Turystyczna, nie uda się zdobyć pozwolenia „od ręki”. Z tego powodu my mieliśmy jeden dzień przerwy i Dolina musiała poczekać.

Wycieczka uwzględniała przejazd jeepem do Doliny Nubry, przez do niedawna najwyżej położoną przejezdną przełęcz na świecie Khardong La 5359 m n.p.m.

PrzeleczKL

Wstęp do klasztoru w Diskit (bardzo kojarzy mi się z grą Dixit:)), “czas z buddą”

PrzeleczKL

oraz nocleg w namiotach nad rzeką.

PrzeleczKL

Następnego dnia, przejazd nad jezioro Pangong, położonego na wysokości 4200 m n.p.m., na granicy indyjsko-chińskiej.

Pangong

Powrót do Leh przez inną przełęcz Changa La, ulokowaną na wysokości 5300 m n.p.m. 

Zapowiadało się świetnie, i prawie było. O tym w kolejnym wpisie.

Poza tym,że tam byłam korzystałam również z oficjalnej strony Leh w Ladah.

https://leh.nic.in/

Indie, Ladakh sierpień 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *