Turystyczne nowe wizje wydawnictwa Lonely Planet na rok 2021

LP

Na stronie tego najbardziej znanego na świecie wydawnictwa, specjalizującego się w wydawaniu przewodników, widnieje lista. Nazwałam ją „turystyczną nową wizją podróżowania”, miejsc, które w roku 2021 będą stanowiły cel wyjazdów świadomego turysty.

Przewodnik “Lonely Planet”- biblia każdego Podróżnika

Wydawnictwo w dotychczasowych przewodnikach przedstawia pełen wachlarz kierunków. Od miejsc najbardziej popularnych i obleganych przez turystów jak drzewka czereśni przez szpaki. Po te, które w szczegółach znają jedynie fanatycy geografii tudzież zapaleni podróżnicy. Jednym słowem Lonely Planet zajrzał w każdy zakątek naszego globu i jeszcze to opisał :).

Nie było go jeszcze na księżycu ale sądzę, że gdyby tylko były już dostępne dla cywilów loty, mielibyśmy i przewodnik po tamtejszych kraterach..

Jednak ta obecna lista, stanowi pewne novum, jak sam na to wskazuje Prezes LP. Miejsca zostały wybrane pod kątem zachowania, przestrzegania i oczekiwania w obszarze świadomego i zrównoważonego rozwoju. I do takiego Turysty są również skierowane.

Miejsca egzotyczne a moje przekonanie

I można zauważyć, że niektóre z tych miejsc są tak egzotyczne, jak moje przekonanie o tym, że w roku 2021 zaistnieje możliwość na tyle swobodnego przemieszczania się, że podróżowanie ponownie stanie się przyjemnością.

Zapraszam do zwiedzania, za artykułem Lonely Planet, który w całości znajduje się tutaj.

https://www.lonelyplanet.com/best-in-travel

Miejsca zostały przypisane do określonych kategorii.

Wyspy – Wyspy Palau

Rajski kompleks na Oceanie Indyjskim, oddalony od najbliższego skrawka ziemi, Filipin, o 800km.

Znalazły się w tym zestawieniu z uwagi na restrykcyjne zasady, dzięki którym przywrócono w części ich dziewiczość. Jest to jedyne miejsce na świecie, w którym zakazano używania kremów z filtrem. A głową atrakcją jest oczywiście nurkowanie.

Szybki rozwój – karaibskie wyspy Antigua i Barbuda

Zniszczone przez huragan Irma w roku 2017,  rozpoczęły odbudowę ale z uwzględnieniem ochrony swojego dziedzictwa naturalnego. Zakazując np. używania plastikowych torebek, czy zachęcają hotelowe resorty do przestrzegania dbałości o środowisko. Na wyspie uprawia się czarne ananasy. Co stanowi ewenementem na skalę światową.

Podróż pociągiem – zachodnia Kanada

Tym razem chodzi o podróż środkiem transport, który  znacznie redukuje emisje spalin. Pociągi Rocky Mountaineer to wysokiej klasy przewoźnik, który oferuje podróż w komfortowych warunkach, jednocześnie minimalizując wpływ transportu na środowisko.

W intymnym kontakcie z naturą – Ścieżka Dantego/Włochy

Propozycja szlaku mierzącego 395 km w jedną stronę, to zachęta do mantrycznej podróży, podczas której znaczenia ma jedynie to, że idziesz. Idąc masz czas na refleksje i kontemplacje. Obserwację zachwycającej przyrody czy zadumę nad własnymi ograniczenia.

Trasa wiedzie z Rawenny miejsca, w którym znajduje się grób Dantego, aż do Florencji, czyli miasta, w którym 756 lat temu się urodził.

Miasto do życia  – Goteborg/Szwecja

Drugie co do wielkości miast Szwecji, ulokowane na jej zachodnim wybrzeżu.

Planuje całkowicie przejść na ekologiczny, „zielony” styl funkcjonowania we wszystkich dziedzinach, do roku 2030. Poczynając od wolnych od spalin środków transportu publicznego, a kończąc na zielonych certyfikatach funkcjonowania większości hoteli.

Gdyby tylko nie było tam tak zimno i ciemno..

Minimalizm zakwaterowania, respektujący lokalny ekosystem – Namibia

Państwo w południowo – zachodniej Afryce. Położone nad Oceanem Atlantyckim, w którym powstało miejsce przeznaczone dla turystów ale z ofertą nie naruszającą lokalnej ekologii.

Dodatkowo odnoszące sukcesy w ochronie populacji czarnego nosorożca. Ośrodek za swój sukces uważa, dwuletni okres, w czasie którego żaden z nosorożców nie padł ofiarą kłusowników.

Ponad to Ośrodek prowadzi politykę minimalizmu, w zakresie zużycia energii oraz wody. Dodatkowo zatrudnienie w jego prowadzeniu znalazło więcej kobiet, co w krajach afrykańskich w tej części stanowi ewenement.

Artykuł poza powyższymi wskazuje również na Rwandę w zakresie ochrony dzikiej przyrody. Grecję w zakresie świadomych upraw lokalnych specjałów, w tym ziół i owoców morza oraz wielokilometrowych ścieżek rowerowych w stanie Virginia.

Z ogromna przyjemnością odwiedziłabym wszystkie te miejsca, zaczynając od tych najbardziej egzotycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *