Wodospad Fanes w Dolomitach

Fanes

Czwarty dzień naszego pobytu w tym rejonie, to kolejny wodospad. Uważany za jeden z ładniejszych w Dolomitach. Wodospad Fanes.

Dane podstawowe szlaku

Czas dojścia z parkingu do punktu widokowego to ok 45 minut w jedną stronę.

Odległość ok 3 km

Dojazd do Fanes

Szlak prowadzący do wodospadu Fanes znajduje się przy parkingu S. Stefano, około 12 km za Cortiną d’Ampezzo. Z uwagi na swoją niewątpliwą atrakcyjność, przyciąga wielu turystów, szczególnie w weekendy. Stąd problem z zaparkowaniem na wskazanym parkingu. Czasami auta stają wzdłuż drogi.

Opis podejścia

Kiedy już szczęśliwie uda nam się zaparkować auto, podążamy szeroką ścieżką w dół, zgodnie ze wskazówkami na Cascada Fanes.

Docieramy do pierwszego małego wodospadu. Mijamy go po prawej stronie, przechodząc przez mostek.

Szlak wiedzie dalej prosto prawie do rzeki. I dochodząc do rozwidlenia możemy podążać prosto i udać się nad rzekę. Jednakże my skręcamy w prawo, z zamiarem dotarcia do kolejnego wodospadu.

Ścieżka jest dość szeroka, prowadzi przez las.

Po lewej stronie w dole widać rzekę i też cały czas ją słychać, a im bliżej wodospadu tym oczywiście hałas się wzmaga.

Punkt widokowy bez zabezpieczenia

W pierwszej kolejności docieramy do punktu widokowego, z którego już mamy fantastyczny widok na wodospad. Nie ma tutaj barierek ochronnych. Jedynie ławeczka i stolik.

Taras z widokiem

Idąc dalej do góry ok 100 metrów, zgodnie z oznakowaniem szlaku, docieramy do ostatniego etapu.

Tarasu widokowego. Tutaj już poza ławeczką jest i barierka. Co więcej tuż przy tarasie szlak odbija ostro w dół, możemy zejść do samego koryta rzeki i podziwiać wodospad od dołu.

Dodatkowo znajduje się tam mostek, którym można przejść na drugą stronę. Co więcej na górę prowadzi via ferrata.

Jak wiadomo korzystanie z via ferrata wymaga posiadania sprzętu, czyli kasku i liny ubezpieczającej. My nie byliśmy wyposażeni w taki ekwipunek. Dlatego nie korzystaliśmy z tej bardziej ekscytującej części szlaku.

Może innym razem.

Jeśli powyższe informacje były przydatne lub dobrze Ci się czytało, to proszę udostępnij post, polub stronę na FB, obserwuj nasze poczynania na Instagramie lub podziel się spostrzeżeniami w wiadomości prywatnej. Formularz i adres email znajdują się w stopce na każdej stronie. Możesz również zostawić komentarz. Dziękuję!

Włochy, Dolomity czerwiec 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *