Wyspy Cies to część Parku Narodowego Atlantyckich Wysp Galicji – pełna nazwa nie brzmi zachęcająco. Tym bardziej, że Wyspy oblewają zimne wody Oceanu Atlantyckiego. W przeciwieństwie do bajecznych Wysp Kanaryjskich, które również położone są na tym samym oceanie, Wyspy Galicji leżą tuż przy zachodnim wybrzeżu Hiszpanii.
Poza zimną wodą, pogoda również nie rozpieszcza, bo to jednak już bardziej północ i afrykańskich podmuchów ciepłego powietrza jest mniej.
Prawdopodobnie również dlatego Wyspy Galicji nie są tak znane wśród turystów zagranicznych, jak wspomniane Wyspy Kanaryjskie czy Baleary. Jednak inaczej jest z mieszkańcami Hiszpanii, oni wiedza jaką perełką są wyspy i chętnie je odwiedzają.
Mnie przyjemnie kojarzyła się również nazwa hiszpańskiego portu/miasta, z którego odpływają promy na Monteagudo, czyli Vigo, ze znanym i lubianym przeze mnie aktorem amerykańskim Viggo Mortensenem. Co więcej, jestem również fanką Tolkiena, dlatego uznałam, że koniecznie muszę odwiedzić to miejsce.
Dalej możesz przeczytać o:
pozwolenie
ponieważ liczba turystów odwiedzających Wyspy jest limitowana, z tego powodu należy uzyskać pozwolenie na ich odwiedzenie. Co więcej posiadanie pozwolenia trzeba potwierdzić już przy zakupie biletów na prom. Wydają je władze zarządzające wszystkimi parkami w Hiszpanii.
Procedura nie jest skomplikowana, jednakże zgoda dotyczy konkretnego dnia, z tego powodu warto dobrze zorganizować wycieczkę, żeby nic nie stanęło na przeszkodzie akurat w tym dniu (pamiętajcie o strefach czasowych).
Formularz online dostępny jest na tej stronie:
https://www.reservasparquesnacionales.es
jak dostać się na bajeczne plaże
Aby zaznać tego świętego spokoju, należy udać się do Vigo, z którego jest najwięcej połączeń lub Cangas, Baiona i Portonovo.
Do Vigo można dostać się:
z Polski:
– samochodem – to niewiele ponad 3 tyś. km..
– samolotem – w odległości ok 1,5 km od centrum Vigo, znajduje się lokalny port lotniczy. Obsługuje jedynie 6 linii lotniczych. Niestety bezpośredniego połączenie z Polski nie ma. Loty łączone trwają minimum 5 godzin, jeśli mamy szczęście to znajdziemy połączenie z jedną przesiadką w Madrycie. Cena biletu to ok. 1 tyś. zł. Najczęściej dostępne są loty z dwiema przesiadkami, dodatkowo w Amsterdamie lub Londynie, w podobnej cenie.
-autobus/pociąg – owszem jest to możliwe, mapy gogle pokazują, że taka kombinacja jest dostępna ale wydaje się, że jest to raczej przygoda dla śmiałków mających sporo czasu i wysoki budżet.
z Hiszpanii:
Vigo jest dużym miastem więc bez problemu dotrzemy tutaj pociągiem z Santiago, Barcelony, Madrytu. Podobnie będzie z połączeniami lotniczymi.
z Portugalii:
– samochodem z Porto – to był mój wybór. Zaplanowaliśmy przedłużony weekend w Porto, tam wynajęliśmy samochód i dojazd do Vigo oddalonego o ok. 150 km zajął nam niecałe 2 godziny. Dzięki temu mogliśmy również obejrzeć północną część portugalskiego wybrzeża. O czym zdecydowanie trzeba pamiętać, to różnica stref czasowych pomiędzy Portugalią a Hiszpanią. Ja tego nie sprawdziłam i z tego powodu spóźniliśmy się na prom. Ostatecznie bilety bez problemu przesunięto nam na następne połączenie.
Jak już znajdziemy się w Vigo to należy udać się na przystań, niestety o bezpłatne miejsce parkingowe przy samym porcie jest dość trudno, my parkowaliśmy na tyłach jakiegoś zakładu.
Na wyspy kursują promy co godzinę, od 9 do 20, bilet można, a nawet trzeba zakupić wcześniej przez internet, np. tutaj:
https://www.piratasdenabia.com/en/tour/ferry-to-the-cies-islands/
koszt uzależniony jest od sezonu, w maju i czerwcu 18,5 euro dla osoby dorosłej i 6 euro dla dziecka do lat 12. W lipcu i sierpniu odpowiednio 20/10.
Na wyspy płynie się 40 minut. Przystań znajduje się tuż przy głównej plaży.
kiedy
Jest to Park Narodowy, który co do zasady ma ochronić wszelką faunę i florę na tych obszarach, dlatego udostępniony jest dla odwiedzających jedynie od połowy maja do końca sierpnia. My byliśmy w maju. Pogoda była przyjemna, nie było zbyt ciepło ale już bardzo słonecznie. Jednakże woda był bardzo zimna, ja się kąpałam, a nawet snurkowałam w piance.
gdzie spać
na wyspie jest tylko jeden kamping. Oddalony od głównej plaży o 50m. Udostępnia namioty z łóżkami lub miejsce na postawienie własnego. Na miejscu jest prysznic, toalety, miejsce do ładowania baterii. Liczba miejsc znacznie ograniczona, dlatego rezerwacji na minimum dwie noce należy dokonywać ze sporym wyprzedzeniem. Szczegóły tutaj :
https://www.campingislascies.com/
jak spędzić czas
wyspy nie są duże, jednak można tutaj spędzić czas na wędrówce kilkoma szlakami prowadzącymi głownie do latarni morskich, na punkty widokowe lub kolejne plaże. Szlaki prowadzą wśród lasów sosnowo-eukaliptusowych, wysokimi klifami lub miękkimi plażami. Każde z tych miejsc zachęca do obserwacji tutejszego ptactwa, odpoczynku i kontemplacji. Można skorzystać również z kajaka i podziwiać krajobrazy wysp z perspektywy wody lub nawet wypożyczyć sprzęt do snurkowania i obserwować tutejszy świat podwodny.
plaże
jest ich co najmniej siedem. Ta najbardziej znana to plaża Rodas (playa de rodas). Stała się bardzo znana i jak magnes przyciąga turystów, za sprawą brytyjskiej gazety The Guardian, która okrzyknęła ja najpiękniejszą plażą świata w roku 2007! Widok plaży już z podpływającego promu zapiera dech w piersiach. Ma niesamowicie biały, iskrzący w pełnym słońcu piasek i ciągnie się rysując półkole na odległość prawie 1,5 kilometra, łącząc ze sobą dwie wyspy Monteagudo i Faro. Świetnie ją widać z okolicznych punktów widokowych. Na wyspie znajduje się również urokliwa, intymna plaża dla nudystów – Figueiras na wyspie Monteagudo. Można do niej dotrzeć idąc od portu w prawo.
Wyspy Cies 01.06.2018, ceny aktualne na dzień 10.05.2020)
Źródło:
Poza tym, że tam byłam, korzystałam również z: