Etna informacje ogólne i praktyczne

Etna

Głównym celem tygodniowego wypadu na Sycylię było zdobycie Etny. I to nie dojście pod wierzchołek ale na sam szczyt.

Wyobrażenia

Siedząc w domu przed laptopem, na kanapce i oglądając fantastyczne zdjęcia, czytając interesujące opisy, zasadniczo wiele rzeczy wydaje się łatwych i przyjemnych. Można sobie pomyśleć..oj tam, oj tam, ja też bym zdobyła szczyt, zanurkowała w głębiny, spała w niedogodnych warunkach czy znosiła z cierpliwością rzęsisty opad deszczu..  i to bez najmniejszego problemu. Wszystko wydaje się do zrealizowania siedząc w cieple domowego ogniska tudzież kaloryferów..

Realia

Ale rzeczywistość bywa czasami całkiem odmienna. W drodze na szczyt brakuje i tlenu i kondycji, w głębinach czai się jakiś stwór, z którym zdecydowanie nie chcemy zawierać znajomości-jak wiadomo w wodzie wszystko wydaje się większe.., niedogodne warunki ostatecznie przerastają nasz próg tolerancji – bo ile można chodzić się kapać pod basenowy prysznic..i wracać na noc do auta 🙂 , a rzęsisty deszcz przywołuje refleksję…skoro już wydaliśmy trochę pieniędzy, a siedzimy w domku, fakt, że “na drzewie” i fakt, że z widokiem na jedną z najpiękniejszych plaż na świecie..ale jednak wolałabym siedzieć w pełnym słońcu na złocistym piasku lub pływać z neonkami..

Jednym słowem wyobrażenia czasami dość znacznie rozmijają się z rzeczywistości.

Nie inaczej było ze zdobywaniem Etny. Chociaż to niezbyt wysoki szczyt, jednak jak wszędzie w górach-tak i tam, o efektach decyduje często pogoda. A plany, które robiliśmy na kanapce, szybko mogą stać się nierealne. Jednak mimo wszystko warto nad tymi planami solidnie popracować i zawsze mieć PLAN B

Etna

Góra przysłania cały krajobraz wschodniego wybrzeża Sycylii. Liczy sobie 3340 m n.p.m i jest największym czynnym wulkanem w Europie. O swojej aktywności daje znać co jakiś czas, wyrzucając z siebie kłęby dymu, popiołu a nawet lawy.

Dodatkowo na obszarze Etny i okolicznych terenów powstał Park w marcu 1987 roku i był to pierwszy Park na Sycylii. Strona Parku http://www.parks.it/parco.etna/Epar.php

 Wszystkie te elementy razem wpływają na jej atrakcyjność turystyczną. W okresie wiosenno-jesiennym szczyt można zdobyć w sposób łatwy ale kosztowny, i w sposób wymagający ale nie nadszarpujący wyjazdowego budżetu. Jak można się łatwo domyślić, zdecydowanie preferuję sposób drugi. I o nim głównie opowiem.

Dojazd na parking przy wejściu na szlak

Etnę można zdobywać zarówno od strony północnej jak i południowej. Jak to wygląda od północnej-nie wiem. Korzystałam dwukrotnie ze strony południowej i ta jest na pewno najbardziej popularna.

Auto

Według mnie najlepszym rozwiązaniem jest dojazd autem. Fakt, że będąc kierowcą we Włoszech a zwłaszcza na Sycylii, trzeba czasami wykazać się refleksem i zdecydowanie ograniczonym zaufaniem do innych uczestników ruchu drogowego ale swoboda jaką daje własny środek transportu jest nieoceniona. Z wynajęciem auta na Sycylii nie ma żadnego problemu. W Katanii na lotnisku funkcjonuje wiele wypożyczalni.

I z Katanii dojazd autem na parking przy szlaku prowadzącym na szczyt zajmuje niespełna godzinę. To około 40 km.

Autem dojeżdżamy na parking przy Schronisku Sapienza  (Piazzale Rifugio Sapienza). Parking jest w części bezpłatny. Położony na wysokości 1900 m n.p.m. W okolicy liczne sklepiki z gadżetami ale i ubraniami, elementami ekwipunku, pamiątkami. I dobrze, że były bo gdy my tam byliśmy, na majówce 2019, to była najzimniejsza od kilku lat wiosna na Sycylii. Dlatego możliwość zakupu czapek była nieoceniona . W licznych barach można się posilić przed lub po „ataku szczytowym”.

Autobus z Katanii

Nie korzystałam, natomiast jest takowy, startuje z dworca autobusowego, przejazd zajmuje ok dwóch godzin. Rozkłady na stronie przewoźnika http://www.aziendasicilianatrasporti.it:8080/

Sycylijska Etna –  jak się tam dostać

Gdy już znajdziemy się na wspomnianym parkingu, mamy co najmniej cztery możliwości zdobycia szczytu.

1.       Wejście na własnych nogach – zdecydowanie przeze mnie polecany sposób. Na wszystkich naszych wyjazdach. z kolejki korzystaliśmy jedyny raz- w Jerychu w Izraelu, wjeżdżając na Górę Kuszenia – o tym wydarzeniu pisałam tutaj

2.       Skorzystanie z kolejki i jeepów z napędem 4×4

3.       Skorzystanie z autobusów i jeepów

4.       Mix wszystkich powyższych

Zacznę od tych trywialnych, z których z różnych powodów, wiadomych tylko każdemu z osobna, korzysta największa liczba osób, odwiedzających to fantastyczne miejsce.

Kolejką na wysokość 2500 m n.p.m (Funivia dell’Etna)

Z kolejki, która zabierze nas na wysokość 2500 m n.p.m. możemy skorzystać w godzinach:

·         w okresie grudzień –  marzec 9-16

·         w okresie kwiecień – listopad 9-15:45

Koszt przejazdu to 30 euro, w dwie strony. Jeśli zdecydujemy się korzystać z jeepów, które zabiorą nas wyżej, na 2900 m n.p.m., wówczas koszt to 65 euro. Wjazd kolejką trwa ok 15 minut.

Szczegóły na stronie kolejki https://www.funiviaetna.com/

W podobnych cenach jest wjazd z parkingu autobusikiem.

W sytuacji, gdy kolejka z różnych powodów nie działa, a powinna, na górę już z parkingu można wjechać autobusikiem lub jeepem.

Jeepem na wysokość 2900 m n.p.m

Dalsza podróż na najwyższy dostępny bez przewodnika punkt Etny, czyli 2900 m n.p.m., odbywa się jeepem z napędem na cztery koła lub oczywiście pieszo. Wjazd autem zajmuje ok 20 minut.

Końcowa stacja kolejki (Terminal Funivia), to również miejsce, w którym znajduje się bar. Można zakupić ciepły posiłek oraz ciepłe i zimne przekąski. W sytuacji, gdy na zewnątrz jest chłodno i wietrznie, a dość często na tej wysokości tak jest. Możliwość skorzystania ze schronienia w ciepłym miejscu jest nieoceniona. Aczkolwiek dość mocno zawiewa od samej kolejki. O zdobywaniu Etny piechotą tutaj

Jak widać obcowanie z Etną, nie łączy się ze znacznymi trudnościami. Jest dostępna praktycznie dla każdego kto ma takie życzenie. Jedyną trudność może stanowić brak sprzyjającej pogody.

Co zabrać, żeby wędrówka była przyjemnością

Jednak i na to można, a nawet należy się przygotować. Warto zawsze zabierać ze sobą czapkę, rękawiczki, cieplejszy polar. Buty trekkingowe z dobrą podeszwą ułatwiają wędrówkę. Krem z filtrem też się może przydać i podobnie okulary przeciwsłoneczne. W chłodniejsze dni zdecydowanie termos z ciepłym napojem. Przekąski.

Sycylia, maj 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *